Techniky Black Hat SEO a jak mohou poškodit váš web

Tomáš Ajksner

10 minut čtení

23. 8. 2022

Při práci na SEO se používá nespočet technik. Některé mohou váš web posílit, jiné zase poškodit. Techniky, které zaručeně váš web poškodí jsou tzv. Black Hat a není radno je používat. Jedná se o techniky, kdy se snažíte „uměle“ navýšit ranking svého webu.

O dodržování pravidel na webech se stará tzv. Google Penguin, který kontroluje stránky a případně je penalizuje za porušení pravidel. Black Hat techniky se často používají u projektů krátké životnosti. Pokouší se tak oklamat vyhledávače a jednorázově navýšit návštěvnost (například MFA weby). Pro weby jsou tyto techniky ale nebezpečné, zvlášť pro ty dlouhodobé.

Co jsou to MFA weby?

MFA weby, známé také jako „made for ads“, jsou zpravidla stránky plné reklam nebo tzv. click bait odkazů (odkazy, které lákají ke kliknutí, ale jejich obsah je zpravidla nepředmětný, spamový či zcela nesouvisející). Weby takto získávají rychle vysokou návštěvnost, ale také tomu odpovídá jejich životnost – od vyhledávače jsou rychle penalizovány a dostanou ban. Není neobvyklé, že se tvůrci takovýchto webů po banu ihned zakládají nové weby se stejnou strategií a celý proces opakují. Je tedy samozřejmé, že taková technika není pro dlouhodobé projekty vůbec bezpečná.

Nyní si ukážeme několik známých i méně známých metod, které spadají do Black Hat SEO.

Keyword Stuffing

V češtině také známé jako tapetování. Jedná se o techniku, kdy je text vyplněn nadměrným množstvím klíčových slov. Z takového textu je i samotný návštěvník mnohdy zmatený, jelikož text působí nepřirozeně a nelogicky. Nicméně algoritmy vyhledávačů dnes keyword stuffing už odhalí a stránky náležitě za to penalizuje. Nebylo tomu ale tak vždy, a zejména před několika lety byla tato metoda na webech velmi rozšířená.

Při tvorbě textů si dejte také pozor na nerelevantní klíčová slova. Ta, která se vůbec nevztahují k vašemu oboru, by na stránce neměla co dělat. Používání spousty nepotřebných, a především nerelevantních slov zaručeně odradí uživatele a v důsledku poškodí i váš ranking.

Skrytý text

Tato technika pracuje na principu úpravy stylů textu tak, aby nebyl vidět. Většinou se jedná o nastavení stejné barvy textu, jako má pozadí, nastavení velikosti textu na hodnotu 0, umístění textu mimo obrazovku za pomocí CSS nebo umisťování odkazu na jeden znak. To, že tento text není viditelný pro uživatele však neznamená, že jej vyhledávač nerozpozná. Nezapomínejme, že vyhledávače vidí obsah na stránce jinak než uživatel, tudíž skrytý text rychle odhalí a stránce udělí penalizaci.

Cloaking

Cloaking používá mimo jiné také předchozí techniku skrytých textů. Nicméně tato technika zachází o trochu dál a při návštěvě webu používá systémy, které rozpoznají, jestli návštěvník stránky je opravdový uživatel, nebo vyhledávač a podle toho zobrazí požadovanou verzi webové stránky.

První verze, určená pro vyhledávač, je co nejvíce optimalizovaná a snaží se o vysoký pozitivní ranking. Nicméně druhá verze, určená pro skutečné uživatele, je zpravidla spamová stránka, kde se často i nachází škodlivý obsah či malware.
Google cloaking samozřejmě tvrdě trestá a pokud takové stránky odhalí, vymaže je ze svého indexu, tudíž se už ve výsledcích vyhledávání neobjeví.

Toxické odkazy

Při práci s odkazovým profilem webu si dávejte především pozor na odkazy, které vedou na vaše stránky (tzv. backlinky). Ne všechny weby, které odkazují na váš web dodržují pravidla Googlu a někdy se může dokonce jednat o spamové stránky. Tyto toxické odkazy pak škodí i vašemu webu a ztrácíte tak pozitivní ranking.

Pokud na váš web směřují jinak kvalitní backlinky, dbejte na to, aby na nich nebyl umístěný stejný anchor text. Jak víme, Google neustále dbá na unikátnost a originalitu, tudíž je potřeba tyto požadavky zohlednit i při umisťování odkazů na jednotlivá slova v textu.
Nicméně je občas těžké ovlivnit, jaké stránky budou na váš web odkazovat a stane se, že na váš web budou odkazovat nekvalitní weby. Každopádně i proti toxickým odkazům se lze bránit. Prvně můžete oslovit administrátora webu, aby nevyhovující backlink odstranil. Pokud se už stane, že Google penalizoval vaši stránku, můžete ho požádat o přezkoumání (v případě, že se jednalo o ručně provedenou akci, tzn. pracovník Google manuálně stránku našel a penalizoval). Nicméně na odpověď na požadavek o kontrolu si můžete počkat až 30 dní.
Dalším způsobem, jak se zbavit toxického odkazu je použití Google nástroje Disavow Links. Tento nástroj se zpravidla používá v krajních situacích. Měl by se používat pouze v případech, kdy se domníváte, že na váš web směřují toxické odkazy (spamové, nekvalitní či jinak podezřelé) a jste přesvědčeni, že váš web skutečně poškozují. Použití tohoto nástroje tudíž vždy pečlivě zvažte.

Article Spinning

Tato metoda spočívá v přepsání článků, které jste již v minulosti napsali, a vyhnuli se tak přímé duplicitě v obsahu. V praxi to vypadá tak, že máte na webu dva skoro identické články, akorát v tom druhém jste pozměnili pár věcí a vydáváte ho jako zcela nový obsah. Takhle „opsaný“ článek ale uživatelům nepřinese žádnou přidanou hodnotu a žádné nové relevantní informace, tudíž je na tuto techniku taktéž pohlíženo jako Black Hat.

Pokud máte na webu článek, ke kterému jste ale objevili něco nového, je lepší napsat tuto informaci jako update a odkázat na něj. Tento způsob je z hlediska rankingu mnohem vhodnější.

Přesměrování

Přesměrování 301 je samozřejmě velmi dobrá funkce, pokud potřebujete přesměrovat uživatele ze stránky, která se změnila nebo přemístila. Charakteristik Black Hat avšak nabývá tehdy, kdy byste například nakoupili stovky či tisíce expirovaných domén a začali je masově přímo přesměrovávat na váš web, zvlášť když by dané domény nebyly k vašemu webu vůbec relevantní. Jak je známo, vyhledávače si lehko všimnou razantního nárůstu odkazů „přes noc“, a tudíž usoudí, že takové odkazy mohly být nakoupeny. Takto zneužitá technika se nevyhne penalizaci.

Kdy to může dávat smysl?

Ve chvíli, kdy nakoupené expirované domény jsou v tematicky podobném oboru a mají vyšší domain rating, můžete je zkusit přesměrovat na váš web. Nezapomeňte si ale ověřit backlinkovou historii daného webu, popřípadě jestli nebyl web v minulosti hacknutý.

Hacknutí webu

Občas se stane, že může váš web někdo hacknout. Následně hacker nahrává vlastní obsah na váš web a vytváří nové stránky. Tyto stránky pak většinou odkazují na jiné weby, které potřebují vyzdvihnout, i za cenu krátké životnosti.
Jak poznat, že váš web může být hacknutý? První indikátor je, že se na něm začne objevovat obsah a nové stránky, které jste vy nevytvořili a nemáte o nich povědomí. Jedním z dalších indikátorů může být i to, že se váš web začne umisťovat na cizojazyčná klíčová slova více, než na slova v jazyce vašeho webu.

Pokud jste již během čtení tohoto odstavce rychle šli zkontrolovat, na jaká slova se umisťujete a jsou tam i cizojazyčná, tak nepanikařte. Je běžné, že se občas váš web umístí i na pár cizojazyčných slov. Situace je jiná například na následujícím obrázku, kde vidíme český e-shop, který byl hacknutý a začal se umisťovat na japonská slova – toto je případ, kde už byste měli zpozornět a mít obavy.

hacknuty-web

Na prvním obrázku vidíme, že se tento e-shop umisťuje na 38 českých klíčových slov. Ke klíčovým slovům se vážou i relevantní a dobře strukturované URL adresy. Nicméně vidíme, že se web umisťuje i na 52 japonských klíčových slov, což je pro nás znepokujující signál.
Podívejme se tedy nyní na ta japonská…

hacknuty-web2

Zde již vidíme jednotlivé výrazy a i URL adresy, na které když se podíváme, tak vypadají jako vygenerované. Po rozkliknutí jedné z adres se můžeme podívat na obsah na dané stránce.

obsah-hacknuteho-webu

Zde již vidíme, že obsah nemá nic společného s naším e-shopem, ať už z pohledu jazyka textu, tak i z pohledu tematiky. Tento e-shop byl tedy hacknutý a útočník na něj začal nahrávat takovýto obsah.
Jak postupovat dál?

Nejprve byste se měli podívat, jak váš web vnímá Google, zdali ho vnímá jako nebezpečný. Zkontrolovat si to můžete pomocí funkce SafeBrowsing. Dále byste také měli zkontrolovat, jestli jsou vaše stránky indexované a objevují se ve výsledcích vyhledávání – Google mohl vaše stránky vyhodnotit jako nebezpečné a vyřadit je ze svého indexu.Vaše stránky také zaznamenají značný pokles v rankingu.

Další kroky by měly směřovat k očištění webu od nebezpečného obsahu či malwaru a zabezpečit web. Mezi možnosti patří například instalace bezpečnostních pluginů, blokace rizikových IP adres, změna přihlašovací adresy popřípadě se obraťte na bezpečnostního specialistu.

Po očištění webu zažádejte Google opět o indexaci vašich stránek a věnujte se prevenci dalšího hacknutí. Volte silná hesla a vyhýbejte se nedůvěryhodným poskytovatelům hostingu či pochybnému softwaru.

Závěr

V tomto článku jsme si popsali několik technik, kdy některé byly svého času velmi známé a používané, některé zase méně. Black Hat technik bohužel existuje velké množství a nové zajisté přibývají, nicméně je důležité si při optimalizování webu vždy hlídat, zdali nejsme v rozporu s pravidly Googlu a nedopouštíme se jejich porušování.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Tomáš Ajksner
SEO Specialist


tomas.ajksner@effectix.com

Více o Tomášovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2025 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl