Nové triggery pro Google Tag Manager

Radim Kracík

3 minuty čtení

20. 10. 2017

V poslední době se v nástroji Google Tag Manager objevily nové možnosti. Velká změna se týká nových triggerů. Přibyly triggery Scroll Depth (hloubka posunu) a Element Visibility Trigger (viditelnost prvku). Do teď bylo možné dostat se k oběma hodnotám celkem složitě přes javascript. Nové triggery představují znatelné zjednodušení.

Scroll depth trigger

Nastavení nového triggeru je v pravdě triviální. Stačí vytvořit nový trigger a vybrat typ „Hloubka posunu“ v sekci „Zapojení uživatelů“.

scroll-depth-gtm

V nastavení triggeru s zvolíte, zda chcete sledovat vodorovný nebo svislý posun, nastavíte si, při kolika procentech scrollování se má pustit událost, a vyberete, zda chcete měřit scrollování na všech stránkách nebo jen na konkrétních vybraných.

scroll-depth-configuration

Trochu skryta je informace, že můžete zadat více hodnot, při kterých se má spustit událost. Stačí zadat hodnoty buď v procentech, nebo pixelech oddělené čárkou. Trigger potom spustí událost vždy při dosažení zvolené hloubky posunu.
Abyste však mohli dále pracovat s těmito hodnotami, do Google Tag Manageru přibyla i nová proměnná Scroll Depth Threshold. Tu naleznete v bulit-in variables. Tato proměnná vám potom bude přenášet naměřené hodnoty z triggeru přímo do vašeho tagu.

hloubka-posunu-gtm

Výsledný tag pro událost, která má být poslána do GA může vypadat následovně.

analytics-gtm-udalosti

Do kategorie se posílá procento scrollování nadefinované v triggeru. Do štítku se posílá URL, kde k dané akci došlo. Doporučuji zároveň posílat takovouto událost do GA jako „Požadavek bez interakce“, jinak by vám to mohlo poměrně dost zamávat s Bounce rate.

Kdy se může hodit sledování scrollování?

Takovéto nastavení se bude hodit především pro tvorbu publik například pro PPC systémy. Lze odlišit „dobré“ a „špatné“ okamžité opuštění stránky. Příklad – uživatel přijde na web, nebude interagovat s žádným prvkem, nechá chvíli otevřenou kartu v prohlížeči a potom odejde. Druhý uživatel přijde na web, nebude interagovat s žádným prvkem, sescrolluje na konec stránky, aby si přečetl informace o produktu, a odejde. Oba uživatelé budou započteni do bounce rate, nicméně díky sledování scrollování si druhého uživatele budete moci zařadit do publika, které projevilo větší zájem, přestože s webem nakonec nijak neinteragovalo.

O druhém zmíněném triggeru – Element Visibility Trigger se rozepíšeme v dalším článku.

Shrnující článek o Google Tag Manageru najdete zde. 

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2025 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl