Kam směřuje česká ecommerce?
Pro začátek 21.století jednoznačně platí, že internet urychlil nástup nových technologií a výrazně tím změnil způsob našeho života. Dětství a dospívání dnešních dětí se odehrává v naprosto jiných reáliích než jejich rodičů. A aktuální doba covidová je jen další z akcelerátorů změn v životech civilizace. To, co zajímá všechny, kteří se pohybují ve světě obchodu a služeb je, jak se změní prostředí, v kterém dnes podnikají a kde jsou businessové příležitosti nebo hrozby.
Do budoucna se dá předpokládat, že veškeré nákupy čehokoliv, komunikace s úřady či objednání služeb bude možné realizovat výhradně online. Pro spoustu z nás to není žádná ideová novinka, spíše je nepochopitelné, že to není standardem už dnes.
Silní ecommerce hráči
Základy toho, kde budeme v budoucnu v rámci internetu nakupovat a využívat služby se pokládají už dnes. Delší dobu je patrné, že se české ecommerce subjekty začínají seskupovat a utváří se silní hráči s obrovským finančním kapitálem a s projekty, které navštěvují měsíčně miliony uživatelů a mají několika milionové tržby.
Jako příklad takových subjektů si můžeme uvést:
Mall group a Rockaway - Mall.cz, Košík.cz, Heureka, Invia, Luxor, Vivantis a další.
Miton - Bonami, Rohlik.cz, Glami, Twisto a další
Alza.cz
HP tronic - Datart, Euronics, Kasa.cz…
K tomu je potřeba připočíst zahraniční subjekty a retail hráče jako je např. Amazon, Aliexpress, Zalando, AboutYou, Decathlon, HM atd.
I když většina vyjmenovaných českých subjektů se už dnes začíná etablovat i na zahraničních trzích, je pro ně český trh stále velice důležitý a budou si zde svoji pozici upevňovat, případně rozšiřovat.
Co z toho plyne pro běžné eshopy?
Velcí hráči začínají zahušťovat celý trh a logicky pomalu vytlačují ty, kteří obchodují s malou marží. Příkladem mohou být Alza.cz a Mall.cz, které se transformovaly z eshopů na online tržiště a díky tomu velice rychle rozšiřují vlastní produktovou nabídku. Pro mnoho výrobců a distributorů je samozřejmě lákavé, dostat své výrobky na platformy s milionovými návštěvami.
Rostoucí nabídka sortimentu v těchto nákupních galeriích zvyšuje i objem reklamního prostoru, který obsazují. Díky tomu se zvyšují náklady na reklamu a u řady eshopů se snižuje konverzní poměr.
Trend vyhledávání brandů za posledních 5 let. Zdroj Google Trends
Počet vyhledávání výrazu Alza v Google search. Měsíčně je to průměrně 1 900 000 hledání.
A nejsou to jen tyto 2 tržiště, ale postupně se v rozšiřování sortimentu přidávají další. Například eshop Muziker.cz rozšířil své portfolio hudebnin o produkty pro motorkáře, rybáře, jachtaře atd. Eshop CZC.cz zase rozšiřuje sortiment o produkty pro geeky, jako jsou drogerie, knihy, doplňky stravy atd.
Jak může vypadat budoucí ecommerce trh? A bude stále šance na úspěch?
Během pár let se česká ecommerce zásadně promění a pročistí od nekonkurenčních eshopů a projektů, které očekávaly, že spustí google nákupy a konverze budou chodit samy.
Odhaduji, že se vedle silných marketplace udrží 2 hlavní směry. První budou velká nákupní tržiště (marketplace) a druhými subjekty budu specializované eshopy s omezeným sortimentem zboží, převážně výrobci či výhradní zástupci pro daný trh / region.
Úzce specializované eshopy se budou orientovat na produkty, které vyžadují odbornost ze strany prodejce - například cykloobchod, kde může nakupující při nákupu očekávat / potřebovat odborné poradenství nebo servis. Tyto speciální oborová témata nebudou velké marketplace schopné zajistit a z toho tyto “cyklo speciálky” mohou dlouhodobě těžit.
Výrobci nebo výhradní zástupci značek v daném regionu se mohou sami rozhodnout, zda budou produkty nabízet přes marketplace nebo půjdou cestou vlastního eshopu. V případě vlastního eshopu mohou využít jako konkurenční výhodu komunikaci na úrovni “mluvící hlavy” daného segmentu.
Úspěšným příkladem toho, jak se lze vymezit vůči silným nákupním galeriím může být výrobce Brašnářství Tlustý, který si zakládá na unikátnosti produktů a osobním přístupu k zákazníkům.
Pokud je můj odhad správný, nelze očekávat v následujících letech výrazný nárůst počtu eshopů v ČR, ale spíše jejich počet bude mírně klesat. To může mít velký dopad na řadu služeb, které jsou na eshopy navázány. Ať už to jsou krabicová eshopová řešení, dodavatelské subjekty pro tyto eshopové řešení, logistika, digitální agentury apod.
Pro zajímavost, v Evropě bylo v roce 2017 cca 818 tis. eshopů. Když se podíváte, na státy, které jsou velikostně srovnatelné s ČR, jsme společně s Dánskem v čele žebříčku. Vyspělejší a bohatší země jako Švédsko, Belgie nebo Švýcarsko za námi zaostávají.
Graf udává, kolik % eshopů je v dané zemi z celkového počtu 818 000. Data za rok 2017
Pokud budeme vycházet z kupní síly obyvatel jednotlivých zemí, nezdá se příliš pravděpodobné, že by český ecommerce trh měl i za pár let být takto rozsáhlý co do počtu ecommerce subjektů na trhu. I přesto, že celý segment online prodeje poroste, budou růst především velcí a silní hráči.