PPC Restart 2020: Jak vypadala nejočekávanější akce internetové reklamy?

Michal Horňák

26 minut čtení

26. 10. 2020

PPC Restart patří k nejdůležitějším konferencím této online marketingové disciplíny a nejinak tomu bylo i letošní ročník, jenž se konal v prostorách Divadla pod Palmovkou. Jak PPC Restart 2020 vypadal v očích našich PPC specialistů a odborníků na sociální sítě?

„Letošních konferencí bylo jako šafránu, a (nejen) proto jsme neváhali a využili možnost návštěvy již 4. ročníku PPC Restartu.

Pandemie koronaviru se bohužel podepsala na návštěvnosti a celková návštěvnost byla cca poloviční. Díky opatřením vlády docházelo k zajímavým situacím, kdy se v poloprázdném sále muselo sedět v rouškách, ale ve foyer jsme se u malých stolů tísnili s občerstvením bez roušek. Všichni jsme to přečkali bez ztráty kytičky.

Celou konferencí nás provázel Michael Koch, který si po každé přednášce bral hosta k diskusi na červený gauč. Tato forma je daleko zajímavější, než když se přednášející nechají jen se slidy.“

Miroslav Rebicer

Obsah:

Co nás naučila přednáška „Pozornost jako spouštěč i zabiják krizí“?- Eliška Papoušková

ppc_restart_přednáška

Přednáška „Pozornost jako spouštěč i zabiják“

„Program přednášek byl opravdu pestrý, ale mě osobně nejvíce zaujala přednáška zaměřená na psychologii člověka.“

Eliška Papoušková

Přednášejícím workshopu Pozornost jako spouštěč i zabiják krizí byl Filip Kahoun, který strávil 15 let v nejvyšších vedeních významných společností, jako jsou Cetelem, MALL.CZ či H1.cz. Dále napsal knihu Boj o pozornost, která odhaluje netušenou sílu obyčejné lidské pozornosti. A nyní chystá i druhý díl knihy a natočil sérii videokurzů, které patří k bestsellerům portálu Seduo.cz. 

V životě často řešíme několik problémů najednou, a tak je někdy dost těžké se zaměřit pouze na jeden. Čemu tedy chceme věnovat svou pozornost? I to je důležité vědět při vytváření reklam, jelikož nám jde u kampaní a reklam abychom zákazníky zaujali a oni tak svou pozornost věnovali právě naší značce.  

Napadá vás, jaká značka je nyní považována za světovou jedničku? 

Uvažujete o Amazonu, Googlu, Applu, Facebooku či Microsoftu? 

Tak to se mýlíte! Všem světovým značkám aktuálně vévodí Covid-19.

Dokonce má i své vlastní logo:

ppc_restart_covid19

COVID-19, značka roku 2020

Taky se ptáte, jak se mohl zrovna bacil dostat do čela?

  1. Strhl na sebe veškerou globální pozornost.
  2. Udržel ji a znásobil ji koňskou dávkou emocí. 
  3. Aktuálně se všichni zajímají jen o něj. 

Existuje totiž 7 magnetů lidské pozornosti – a to jsou dramata, odměny, překvapení, nedokončené tvary (puzzle), zrcadla a lidé. 

Člověk si ale časem na všechny značky zvykne a už jim nebude věnovat takovou pozornost jako nyní. V případě covidu jen prozatím nevíme, kdy to bude.  

V roce 1969 zveřejnila švýcarsko-americká psycholožka Elisabeth Kübler-Rossová model 5 fází, kterými prochází lidé, kteří se musí vypořádat se ztrátou blízkého člověka. Popis doktorky Kübler-Rosssové zaujal odborníky a byl brzy upraven tak, aby popisoval fáze přijímání jakékoliv zásadní změny. Každá pracovní změna může představovat pro některé lidi významnou ztrátu. Model přijímání změn nám pomáhá rozumět reakcím lidí. 

PPC-restart_kubler_ross_model

Kübler-Ross model

Tyto reakce představují obranný mechanismus, který nám pomáhá změnu zvládnout. Postupné procházení jednotlivými fázemi nám dává čas na adaptování se na změny. Samozřejmě každý člověk prožívá změnu trochu jinak. Proto ne každý musí projít všemi fázemi.

Jde se vůbec bránit proti umělým či reálným dramatům? 

ANO! Klíčem k tomu se je právě práce s naší pozorností!

ppc_restart_přednáška2

Každý den naše podvědomí vnímá a zpracovává milióny podmětů

Důležité je si uvědomit, že když dramatu sebereme hlavní pozornost, tak ztratí svou základní živinu. 

Jak tedy řídit pozornost v dramatech? Existuje fáze prevence a reakce. 

 Prevence

  • Nasaďte shit filter. Díváte se každý den na zprávy? A víte, že zrovna na tomto konkrétním kanálu se objevuje za večer hned několik negativních či zbytečných zpráv za sebou? Když nasadíte shit filter a začnete se těmto zprávám vyhýbat, nebudete tolik řešit negativní informace, které jsou na nás každý den valeny. 

  • Vyhněte se tragédům. Se svou pozorností totiž odevzdáváte a věnujete svou energii do lidí, kteří ji z vás jenom vysávají. Setkáváte se s pesimisty, kteří si neustále stěžují, ale zároveň se nikdy nezajímají o vás? Takové notorické stěžovatele – jako jsou královny dramatu, trollové, chudobní pesimisté, Ufňukané Uršuly, psychopati – se snažte úplně odstranit ze svého života.

  • Meditujte. Nemusíte hned začít chodit na jógu. Každý člověk může mít jinou formu meditace. Důležité je, že věnujete čas sami sobě. 

Reakce 

    • Zastavte se. Když už drama přijde, tak si nejprve musíte vůbec všimnout, že už je tady! Když tento krok překročíte, tak v dané situaci budete lítat sem a tam a neuvědomíte si, že můžete vystoupit. Musíte korigovat nežádoucí emoce, vztek a pozorovat tu nemoc či krizi z bezpečné dálky.

    • Odveďte pozornost. Soustřeďte se na aktivity a záliby, které vás naplňují a máte z nich radost. 

    • Přerámujte situaci. Zkuste se na problém podívat z jiného pohledu: proč je to dobré, jak to vyřešit, jak se díky tomu můžete posunout… A podobně.

Čemu se rozhodnete věnovat svou pozornost vy?  

Jak na data z vašeho XML feedu? PPC BEE toho očividně umí opravdu hodně - Miroslav Rebicer

Dalším přednášejícím byl Petra Pacáková z PPC Bee, která představila jak stávající, tak nové funkce PPC Bee. S čím se často setkáváme v rámci feedu je absence slevy či marže. Dá se řešit via proměnné.

ppc_restart_vypocet_slevy

Takto vypadá PPC Bee

Zajímavým zpestřením byl export feedu z GA, kdy je běžné, že 20 % produktů udělá 80 % marží. S dalšími metrikami – jako jsou tržby, počet prodaných kusů, zisk, bouncerate – jsme schopni pracovat v PPC Bee a tvořit dle toho struktury kampaní, například bestsellery nebo zřídka prodávané či vůbec neprodávané produkty. To jsme schopni poslat do Ads, Skliku, Facebooku a Microsoft advertisingu. No úkonů, které se dají dělat v Bee je hodně a nezbývá než doporučit jejich webináře.

Jak účinně na retenční analýzu krok za krokem v podání Jana Tichého

Honza Veselý z Taste SUN nám ukázal často opomíjenou retenci u klientů. V ideálním světě s klienty, jež mají opravdu velkou databázi si můžeme hezky hrát. Třeba tak, že vyloučíme zákazníky klientů, kteří zboží vrátili/nepřebrali.

Dalším aspektem je samozřejmě hodnota objednávky a četnost nákupů a jaká je mezi nimi prodleva. Níže dávám výsledek z retenční analýzy u anonymního klienta:

ppc_restart_vyhodnoceni_analyzy

Vyhodnocení retenční analýzy

A následné tipy na použití v kampaních.

ppc_restart_jak_pouzit_v_kampanich

Příběh značky Bagind aneb Skutečná story vydá za 100 kampaní i bannerů - Jiří Basov

Bagind-oficiální video I YouTube

„Přednáška, která mě nejvíce zaujala svou odlišností byl Příběh značky Bagind. Nejen, že je to úžasný příběh o začátcích podnikání jednoho sympatického mladíka, ale pro mě zde byla nejzajímavější právě odezva na nás – na agentury a markeťáky.“

Jiří Basov

Ačkoliv dnes Bagind nejvíce využívá nástroje Google Ads, Sklik, zbožové srovnávače a podobně, začátky s klasickou agenturou značce dle slov zakladatele Bagind a dobrodruha z paneláku Lukáše Matějčka úplně neprospěly.

ppc_restart_bagind_logo

Příběh značky Bagind vydá za všechny recenze i nepřirozené kampaně

Že máte skvělý produkt s příběhem automaticky neznamená, že budete růst a prosperovat. Myslím si, že právě začátky na blogu a přednáškách, kde Matějček mohl šířit svůj příběh, pomohlo produktu i podniku zapsat se do širšího povědomí.

ppc_restart_bagind_batoh

Bagind se stává lovebrandem

I když tato přednáška měla z PPC světa jen zlomek neobsahovala žádné strategie, doporučení, tipy, triky, sdílení zkušeností nebo nějaké novinky byl to workshop, ze kterého jsem si zapamatoval nejvíce. Asi proto, že mě celý příběh oslovil stejně jako první zákazníky Bagindu; ty zákazníky, kteří vykoupili prvních cca 10 tašek.

A už teď mohu říct, že ve chvíli, kdy budu chtít koupit nějaký batoh, peněženku nebo cokoliv z doplňkového sortimentu, první, co udělám bude, že půjdu na e-shop či přímo do obchodu Bagindu a vyberu si u nich. A nebude to kvůli reklamě, která se mi zobrazí při brouzdání na internetu nebo díky vyhledávacímu dotazu, ale právě díky tomuto příběhu.

bagind_ppc_restart

Indové mu dali život, Češi vdechli duši

Věřím, že spousta analytiků, online markeťáků, agenturních konzultantů a freelancerů si přišlo na své a odcházelo s novými poznatky, které budou dále využívat v rámci svého fungování.

Právo v PPC: Ošemetný prvek, který celá řada profesionálů podceňuje - Adéla Jamborová

„Přednáška od Petry Dolejšové byla plná cenných rad, praktických ukázek a rad čemu se při přípravě textových reklam nebo bannerů vyvarovat. Zkrátka jak dělat PPC reklamu i z právního pohledu správně. Díky její 20minutové přednášce máme lepší vhled i do oblasti paragrafů, které je při práci PPCčkaře důležité alespoň trochu znát.“

Adéla Jamborová

V rámci českého práva je v platnosti celkem 15 000 zákonů, které je potřeba znát. Proč? Protože neznalost zákona neomlouvá, a protože se všechny týkají PPC. V době, kdy se tyto zákony tvořily, nikdo nepočítal s tím, že tady jednou budeme mít internet a online reklamu. Čím se tedy PPCčkaři při sestavování reklam mají řídit, aby vše bylo i podle práva v pořádku? Rozhodnutím soudů, tedy judikaturou, které v rámci jednotlivých případů rozhodly, co se má a co ne.

ppc_restart_kopirovani_reklamy

Příklad kopírování reklamy

Proč je registrace ochranné známky a problematika nekalé soutěže ve světě e-commerce tak důležitá?

Tím, že právo s internetovým marketingem nepočítalo a pravidla s ním spojená nejsou v žádném zákoně specifikována, je řada případů posuzována z pohledu nekalé soutěže, zásahů proti konkurenci a ochranných známek, které české právo reflektuje.

Základem vytvoření reklamních textů jsou klíčová slova. Jenže právě klíčová slova mohou představovat onu situaci, kdy se můžeme s ochrannými známkami ve slovní podobně setkat. Ochranná známka však nevzniká automaticky. Je třeba si ji registrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví.

Nekalou soutěží je vše, co je neetické, co je proti dobrým mravům. V rámci PPC se můžeme s nekalou soutěží setkat v podobě klamání spotřebitele, především textací inzerátu, např. inzerování slev, které jsou ve skutečnosti soutěží. Dělat si legraci z konkurence je zpravidla na inzerátech to nejlepší, ovšem zlehčování – jak se této formě nekalé soutěže říká – je neetické a proto nedovolené.

Využívání jména značky může méně známé firmě pomoci, nicméně i parazitování na značce, využívání známějšího jména není v pořádku a je zakázáno.

Pro svět PPC to tedy znamená, že není správné inzerovat na konkurenci, tedy:

  • nepoužívat brand jako klíčová slova pro cílení reklamy,
  • nepoužívat brand přímo v textech inzerátů,
  • nepoužívat logo konkurence v bannerech.

To vše je nekalou soutěží a ve výsledku by se nemuselo vyplatit.

Abychom se jako PPCčkaři vyhnuli nekalé soutěži a případným sporům s konkurencí, je nejlepším řešením přidat název firmy konkurenta do vylučujících klíčových slov a neinzerovat na produkty, které klient nemá v sortimentu a ani je mít nemůže.

ppc_restart_fedup

Příklad reklamy, jak to není (s)právně

Ve výsledku za nekalou soutěž a neoprávněné využívání obchodní značky sice nese odpovědnost daná společnost, pod jejíž střechou reklamy vznikly, nicméně inzeráty nastavují PPCčkaři. Pokud se jedná o zaměstnance, odpovědnost stále padá na firmu. Pokud se ale jedná o PPCčkaře-ičaře, padá kompletní odpovědnost na ně, protože jsou považováni za odborníky, kteří by měli právo znát.

„Kolem pravidel v PPC a jejich vztahu k právu koluje řada omylů,“ říká Petra Dolejšová z advokátní kanceláře eLegal. Google ani Seznam nespecifikují ve svých obchodních podmínkách, co je dovoleno a co je již za hranou, co je nekalá soutěž a co je v pořádku. Pro úplnou jistotu, že se v PPC nedopouštíte zakázaných praktik je lepší poradit se s právníkem.

RTB a impresivní remarketing: Jak tyto 2 oblasti nejlépe propojit v praxi? - Tereza Pachl

„Jako milovníka hledajícího komplexní řešení propagace mě nejvíce zaujal nápad Máji Kaisrové z agentury Taste, která nás nechala nahlédnout pod pokličku svého testování, kdy použila získané publikum z RTB a aplikovala jej do impresního remarketingu na sociálních sítích.“ 

Tereza Pachl

RTB (Real-time bidding) je velkoplošné zobrazování bannerů, které můžete zahlédnout například na oblíbených zpravodajských webech a vypadá jako kdyby si inzerent pronajal celé pozadí daného webu, fóra či blogu – hodně laicky řečeno. Dříve by za tento formát zaplatil nemalou částkou, ovšem dnes díky platformě AdForm a dalším lze oslovit zákazníky mnohem snadněji (a levněji).

Výhodou RTB je, že doprovází návštěvníka po celou dobu čtení článku či rolování stránkou. Může být jak statický, tak i ve video formátu. Volit bychom ho měli v případě, že potřebujeme rozšířit povědomí o značce, uvést nový produkt na trh, udržet zájem stávajících zákazníků nebo využít sezónní akce.

ppc_restart_philco

RTB v praxi 

Na druhou stranu od RTB není na místě očekávat vysokou míru prokliků a v krátkodobém čase začít vypočítávat PNO. Konverze je ovšem možné podpořit impresivním remarketingem na sociálních sítích a dokázat oslovit výkonnostní kampaní potencionální zákazníky, kterým se tento formát zobrazil – a to bez nutnosti prokliknutí na web. Ušetříme tak částku za proklik a také můžeme hravě a efektivně oslovit publikum. 

Impresivní remarketing na sociálních sítích

A jak to vypadá v praxi? Uveďme si příklad u brzy očekávané slevové kampaně typu Black Friday: ve velkoplošném formátu představíme plánovanou či již probíhající akci. Díky vloženému facebookovému pixelu do banneru začínáme sbírat publikum pro impresivní remarketing. Na sociálních sítích tedy oslovujeme zákazníky, kteří vědí že u nás Black Friday probíhá a můžeme jim tak dát impuls k nákupu.


Impuls k nákupu můžete vyslat dvěma způsoby: buď segmentací publika dle zájmu či demografického rozdělní (Například rodiče rozdělit na ženy a muže a oslovit je: „Ahoj maminko, máme hračky se slevou až 50 %.“ Nebo: „Ahoj tatínku, je čas na nákup vánočních dárků! Využij slevy až 50 % na hračky.“ A tím jim dát jasný prodejní argument.), nebo zaujmout naše publikum jako celek („Black Friday končí za…!“).

ppc_restart_vyhodnoceni_pokusu

Vyhodnocení pokusu  

Při náhledu do testování impresivního remarketingu jsme se dozvěděli, že ačkoliv ušetříme částku za proklik v RTB, tak ve výkonnostní kampani na Facebooku se cena za proklik navýší, ovšem cena za tisíc zhlédnutí zůstává stejná. Lepší výsledky přinesl bounce rate a také se prodloužil strávený čas na stránce.

A co především bude zajímat všechny e-shopaře, tak při správné optimalizaci kampaní se zvýšil konverzní poměr u prodeje drogerie a kosmetiky o neskutečných 497 %. 

ppc_restart_shrnuti_zaver

Závěrečné shrnutí na závěr

Jaké jsou dnešní požadavky na PPC specialistu a jak to bude s automatizací? - Michal Horňák

„V pořadí sedmým řečníkem letošního PPC Restartu byl zakladatel projektu Digicamp.cz, Honza Mašek. Svůj 30minutový blok pojal netradičně: formou rozhovoru s moderátorem akce Michaelem Kochem. Honzova přednáška byla, stejně jako všechny ostatní, zajímavá. Určitě pomohla těm, kteří se v oboru placené reklamy teprve rozkoukávají a ještě neví, kam se dál posouvat a jakou má PPC reklama budoucnost.“

Michal Horňák

Pojďme tedy po stopách toho, jaké jsou dnešní požadavky na PPC specialistu.

Firmy versus agentury

Požadavky, které kladou na PPC specialisty firmy a agentury se mohou od sebe výrazně lišit. Agentura často raději sáhne po úzce zaměřeném profesionálovi, který bude mít dokonalý přehled v rámci svého zaměření. Naproti tomu firma spíše upřednostní kandidáta se širším rozhledem, který se alespoň částečně orientuje ve více oblastech.

Co ale nadále zůstává alfou a omegou výběru vhodného uchazeče je nárok na technickou znalost inzertních systémů. Bez té se – ani v dnešní době – žádný PPC specialista neobejde. Aspekt businessového pohledu na problémy klienta je až další v pořadí – spíš se jedná o příjemné plus.

Automatizace

Má vůbec smysl učit se v dnešní době PPC? Automatizace je mezi PPC specialisty jednoznačně jedno z nejpropíranějších témat posledních let. Nahradí tedy PPC specialisty stroje?

Honza si to nemyslí. Proces automatizace by v očích PPC specialistů neměla být vnímána a priori jako něco negativního, protože i pro ně určitě má svá pozitiva. Například tam, kde v minulosti bývaly stovky a někdy i tisíce reklamních sestav, jsou dnes menší a přehledné účty, které se PPC specialistům jednodušeji spravují.

Automatické strategie navíc nejsou pro každého: zejména u malých inzertních účtů bez potřebného množství dat je – a ještě nějakou dobu určitě bude – nejlepším způsobem manuální správa.

PPC specialista budoucnosti

A jak vypadá PPC specialista budoucnosti? Zejména by neměl ustrnout na místě. Měl by mít motivaci se vzdělávat a aktivně se zajímat o novinky a trendy v oboru. Velké plus bude také přesah do dalších oborů, například UX nebo webové analytiky.

V kombinaci s již zmíněnou automatizací se také dá předpokládat posun většiny specialistů spíše do role konzultantů. Důležité tedy bude i schopnost vcítit se do potřeb klienta a dívat se na problémy jeho businessovým pohledem, a také schopnost tento pohled klientovi srozumitelně odkomunikovat.

Značky a jejich symboly a jak vám pomůžou (nejen) při tvoření PPC kampaní - Klára Faiglová

„Jednou z přednášek zaměřených na internetovou reklamu byl workshop Vojty Prokeše z Behavio s názvem Symboly a značky prakticky. Přednášku vám nyní shrnu v následujícím článku, protože stále celá řada PPC specialistů a marketérů opomíná jejich důležitost.“ 

Klára Faiglová

Napadlo vás někdy, jak je možné, že se Red Bullu prodává mnohonásobně více než jiných energy drinků? Obsah plechovky je obdobný jako u většiny jiných energetických nápojů a cena je navíc o dost dražší. Tak čím to je? Je to díky síle značky a podvědomí. Denně uděláme okolo 35 tisíc rozhodnutí a 95 % se děje nevědomě! 

ppc_restart_35000_rozhodnuti

Člověk denně nevědomky učiní na 35 000 rozhodnutí

Abyste lépe pochopili, jak nad značkou přemýšlet, tak vám to demonstruji právě na příkladu Red Bullu.

Nápoj ztělesňující entuziasmus, už logo samo o sobě má náboj – ne náhodou si Red Bull zvolil za symbol dva bojující býky. Ti dodávají značce energickou tvář, dokonce první zákazníci věřili, že je taurin v nápoji získáván z býčích varlat a že jim pomůže s potencí. Je pravdou, že taurin lze získávat z býčího spermatu, ale pro tento nápoj byl vyráběn vždy synteticky.

Dalším symbolem je obal: drink je prodáván v tenkých vysokých plechovkách připomínajících tužkovou baterku. Hned po uvedení na rakouský trh v roce 1987 začala značka používat známý slogan „Red Bull vám dává křídla“ a spojovat se s extrémními sporty. Už vám to do sebe zapadá?  

V případě že navážete na správnou asociaci, máte vyhráno! Každá kampaň by proto měla reflektovat pocity, které si podvědomě spojíme se značkou a vytvoří nám emoci. Hezky to popisuje nobelista Daniel Kahneman, který uvádí: „Když chcete zjistit, co si lidé o něčem myslí, zeptejte se jich, jaký z toho mají pocit. Je to paradoxně mnohem přesnější než se jich zeptat, co si o tom myslí.“

ppc_restart_ikea

Ikea ve svém marketingu sází (nejen) na švédskou bikolóru

Ještě předtím, než se začneme rozhodovat co si koupíme, jsou tady potřeby. 

Představte si třeba takový nákup postele: zajímá vás pohodlí, jednoduchá montáž, cena a pokud značku dokážete navázat na symboly, které tyto potřeby ztělesňují, budete první, na koho si zákazník v této situaci vzpomene. Navážete na asociaci a tím si značku zapamatuje.

Podívejme se v tomto případě na IKEA: díky tomu, že ke každému produktu přidává univerzální klíč s návodem, tak si její zákazníci vytvořili asociaci na jednoduchou montáž. Jaký to ve vás vyvolává pocity? Smontuji si sám, takže to bude levnější. ???? 

Další ze symbolů této geniální značky jsou například barvy, názvy produktů či masové kuličky. A opět: jakou to má spojitost? Jedná se o švédskou značku a skrz tyto symboly ve vás evokuje asociaci s kvalitou. Protože severská značka rovná se kvalita. S konkurencí si typické masové kuličky lidé spojí jen těžko. A v tom je právě ten vtip: komunikace se dá pojmout i jinak, než jen přímým sdělením ve stylu jsme levní, jsme kvalitní – takhle si vás nikdo nikdy nezapamatuje. 

Jaké jsou tedy symboly, které náš mozek dokáže registrovat, aniž byste o značce přímo přemýšleli? 

Dalším ukázkovým příkladem je Alzák. Při pohledu na zeleného mimozemšťana přesně víte, která značka je s ním spojena. 

Definujte si své symboly a držte se jich! K tomu vám může posloužit i tato šablona od Behavia.

ppc_restart_silne_znacky

Vlajkové lodě silných značek 

Šablonu použijte prakticky: sepište si symboly své značky i symboly konkurence. Jsou vaše symboly dostatečně silné? Zvolili jste správně? Nepoužíváte jich příliš mnoho? 

Při vyhodnocování vám pomůžou 3 níže vypsaná základní pravidla. Každý ze symbolů by měl splňovat minimálně 2 z nich a pokud budou reflektovat potřebu vaší skupiny, tak další plus! 

  • Je kontrastní. Lidé si více pamatují věci, které vyčnívají.
  • Má pozitivní emoci.
  • Je snadno zpracovatelný. Podněty, které náš mozek snáze zpracuje se nám líbí více.

Mimo jiné k trvalému zapamatování pomáhají i obecné předpoklady, jako například ostrost, výraznost, jednoduchost, srozumitelnost, pravidelné opakování, kontrast či nezaměnitelnost.

ppc_restart_airbank

Inspirace pro hledání symbolů vaší značky 

V on-line světě je důležité se značkou pracovat úplně stejně jako všude jinde. Postavte své PPC kampaně na symbolech a věřte, že budou fungovat! A pokud ještě své žádné reálie nemáte, tak oprašte brand manuál a co nejdřív s nimi začněte pracovat. 

A na závěr malé cvičení: tak schválně, kolik značek zvládnete rozpoznat už jen z loga a zamyslete se proč…

ppc_restart_loga

Nejlepší světové značky

PAVRD Framework: Co všechno dokáže tento mimořádně praktický nástroj?

Zajímavou přednášku měl na svědomí Honza Tichý. Představil na ní nový marketingový framework PAVRD z dílny agentury Taste. V jeho hodinovém bloku představil PAVRD nejprve teoreticky a poté i prakticky. Pojďme si ve zkratce přiblížit základní pilíře frameworku.

Název PAVRD je zkratka složená z jednotlivých fází frameworku – povědomí, akvizice, výkon, retence, doporučení. V každé fázi stačí definovat cíl, určit si metriky, zvolit kanály podle stanovených cílů a navrhnout aktivity v jednotlivých fázích.

ppc_restart_faze_pavrd

Fáze v PAVRDu

Při bližším zkoumání se nabízí podobnost s modelem STDC. Tím, že vše definujete a vyhodnocujete pro každou fázi zvlášť, můžete jednotlivé fáze vynechat, pokud pro váš projekt nedávají smysl. To je nesporná výhoda, která dělá z PAVRDu univerzální framework.

ppc_restart_nahled_pavrd

Náhled do PAVRDu

Navíc potěší, že veškeré informace a kompletního průvodce PAVRDem můžete najít na jejich internetových stránkách. Přednáška Honzy Tichého byla příjemným zakončením letošního, už tak vydařeného, PPC Restartu. Tak zase za rok!

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2025 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl