Jak přistoupit k optimalizaci hlasového vyhledávání?

Milan Fafek

5 minut čtení

6. 6. 2022

Hlasové vyhledávání (Voice Search) je s námi déle, než by se mohlo zdát. Jaká je jeho budoucnost a má smysl se na Voice Search v rámci optimalizace zaměřit? Dozvíte se v článku.

Historie

První zmínky a náznaky hlasového vyhledávání Google představil v roce 2007, kdy spustil službu GOOG-411. Uživatel na svém telefonu vytočil číslo 800-466-4411 nebo 877-466-4411, pomocí hlasového vstupu zadal parametry vyhledávání a svůj dotaz, a následně mu byla sdělena odpověď na hledaný dotaz prostřednictvím syntetizovaného hlasu nebo SMS. Celý proces probíhal automatizovaně bez zásahu operátora. Z této služby se později v roce 2008 vyvinula služba Google Voice Search a poté byla služba GOOG-411 úplně zrušena (rok 2010).

Podobným vývojem prošlo hlasové vyhledávání v Microsoftu, který ovšem svou službu BING-411 provozuje souběžně s Bing Voice Search až do dnes. K tomu nám Google pro hlasové vyhledávání v roce 2010 zpřístupnil češtinu.

Technologie, především ty mobilní, se neustále rozvíjí a nabízí nám nové možnosti. Mezi budoucí možnosti zadávání vyhledávacích dotazů bude hlasové vyhledávaní standardní funkcí, a proto bychom měli zvážit jeho optimalizaci.

Teorie

V rámci optimalizace pro hlasové vyhledávání je důležité zaměření na obsah. Tvořit obsah nebo celé sekce se zaměřením na hlas.

Tyto sekce by měly obsahovat long-tailové výrazy, které i přes svoji nižší hledanost mají vysokou hodnotu. Přirozeně v rámci hlasového vyhledávání zadáváme delší fráze a požadavky více konkretizujeme.

Všeobecně se zvyšuje používání tázacích zájmen ve vyhledávacích dotazech (kdo, co, kdy, kde, proč, jak a další).

Google pro změnu uvedl, že preference dotazů se liší podle věku amerických uživatelů, kteří použili hlasové vyhledávání a jakým způsobem ho používají.

Statistika z USA: Jak se nejčastěji hlasové vyhledávání využívá

Zdroj: https://blog.google/products/search/omg-mobile-voice-survey-reveals-teens/

Je to jednoduché. V případě plánované návštěvy kavárny se vyhledávací dotazy mohou, nebo spíše opravdu liší. Při standardním fulltextovým vyhledávání standardně zadáváme kavárny Kladno. Naopak při využití hlasového vyhledávače pravděpodobně zadáme Kde je nejlepší kavárna na Kladně?

Metody se liší v celkovém konverzačním tónu a u hlasového vyhledávání jasně vidíme, proč se primárně zaměřit na long-tailové výrazy.

S výběrem vhodných long-tailových výrazů vám pomohou nástroje jako je Collabim nebo Marketing Miner.

 Statistika USA: Kdy používáme hlasové vyhledávání?

Zdroj: https://blog.google/products/search/omg-mobile-voice-survey-reveals-teens/

Optimalizace hlasového vyhledávání krok za krokem:

  • při analýze klíčových slov se zaměřte na všechny relevantní long-tail fráze. Zde se pokuste zamyslet nad záměry a potřebami vašich uživatelů. Především na co všechno se mohou dotazovat.
  • používejte na webu značkování a strukturovaná data – pomocí systému značek (Schema Markup) umožníte vyhledavačům lépe pochopit obsah svého webu. Zaměřte se především na Speakable Schema.

Vzorový příklad pro strukturovaná data Voice Search

  • zpracujte na svém webu FAQ (často kladené otázky), které vám pomohou s optimalizací pro voice search.
  • mluvte jazykem zákazníka a nastavte vhodný konverzační tón.
  • Použijte Google Actions pro optimalizaci Android zařízení.
  • nezapomeňte na recenze na Google Local Business – důležitost zákaznických recenzí s příchodem hlasového vyhledávání ještě vzroste. Zejména pak pro podniky s lokální působností budou jedním z nejdůležitějších kritérií řazení výsledků. Pokuste se proto přimět co možná nejvyšší počet spokojených zákazníků k napsání recenze a zanechání hodnocení. Na tyto recenze vždy odpovídejte.
  • buďte mobile-friendly – mobilní přívětivost vašeho webu je nezbytnou podmínkou optimalizace hlasového vyhledávání. Dá se očekávat, že tento faktor bude mít přímý vliv na pořadí webů ve výsledcích vyhledávání.

Voice searching přes hlasové asistenty na vzestupu

Přes hlasového asistenta si dnes za pomocí hlasu objednáte jízdu přes Uber nebo jídlo přes Wolt. Tato zařízení jsou čím dál tím chytřejší a rychle integrují transakční služby dalších třetích stran, kterými jsou např. Pandora, OpenTable, Spotify, WhatsApp, Ticketmaster apod.

Mezi aktuálně nejrozšířenější hlasové asistenty patří:

Závěr

S hlasovým vyhledáváním rozhodně musíme do budoucna počítat, i přes to, že je u nás ještě v plenkách. Ve světě jako je USA již hlasové vyhledávání převyšuje standardní vyhledávání a podobný trend se dá očekávat i u nás. Doporučujeme zanést do optimalizačního plánu již nyní, a být připraven na změny ve způsobu hledání informací uživatelů.

Blog

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Milan Fafek
SEO Specialist


Více o Milanovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2025 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl