Jak optimalizovat blogový článek, aby fungoval na lidi i Google roboty
Přivést čtenáře na článek a následně jej udržet je docela dřina. Pokud ovšem víte jak na to, je to docela hračka. Že nevíte? Tak právě proto a pro vás jsme sepsali tento jednoduchý návod jak optimalizovat články na blog.
Optimalizace článku není nic složitého a je to jak jízda na kole: jakmile se jí jednou naučíte, budete ji pak vykonávat zcela automaticky.
Co budete potřebovat?
Pomineme-li nezbytné nutnosti, jako počítač či nainstalovaný Word, tak se v žádném případě neobejdete bez seznamu klíčových slov. V lepším případě jej dostanete od klienta či nadřízených, v tom horším si jej musíte vytvořit sami. V takovém případě doporučuji použít nástroje typu MarketingMiner nebo Ahrefs. Jsou sice placené, ale ohledně vytipování vhodných klíčových slov to jsou nepostradatelní pomocníci.
Pokud snídáte i večeříte rohlíky s vlašákem a internetové nástroje nejsou zrovna to, do čeho si můžete dovolit investovat, nevěšte tužku a zkuste třeba Sklik. Sice jsem někde četl článek na téma Jak poznáte, že jste internetová lama? a používání nástrojů od Seznamu bylo jedno z lamích kritérií, ale faktem je, že i tento nástroj účinně poslouží. A je zcela zadarmo – stačí jen mít na Seznamu založený mail, přes nějž se registrujete.
Jak psát blogový článek
Při psaní dodržujte princip obracené pyramidy: to nejdůležitější naperte do titulku, perexu a prvních odstavců. Až budete mít pocit, že to máte, tak teprve pak zmíněné informace rozepište do detailů v odstavcích následujících.
Pokud píšete o produktu či službě a v článku potřebujete čtenáře přimět ke konverzi, můžete rovněž zkusit psát podle principu AIDA, který je na vyprovokování potenciálního zákazníka k akci stavěný a s postupem obrácené pyramidy není v zásadním rozporu – minimálně společné oba principy mají důraz na upoutání pozornosti čtenáře hned v úvodu textu.
Mějte na paměti, že současníci obecně moc nečtou a články nejdříve projedou očima a teprve až ve chvíli, kdy zjistí, že text by pro ně mohl být přínosný, začnou číst. A o tom, jestli se tak stane, často rozhoduje právě titulek, perex a první dva až tři odstavce. Jestli na tomto prostoru čtenáře nezaujmete, máte smůlu, protože níž už scrollovat pravděpodobně nebude.
A co a jak při psaní optimalizovat? Vezměte to hezky popořádku, odshora dolů. První na řadě je titulek, neboli Headline 1, zkráceně H1.
TIP! Pokud chcete ve Wordu vytvořit H1 a H2 způsobem, aby je i Google roboti rozpoznaly, vložte požadovaný text do formátu Nadpis 1 či Nadpis 2.
Jak na titulek: Trefíte se na magických 70 znaků?
Titulek – z hlediska HTML kódu jako nadpis, nikoliv jako meta title – je bez nadsázky nejdůležitějším atributem článku. Skvělý titulek dokáže přivést mraky návštěvníků i na mizerný článek, stejně jako špatný titulek vám úspěšně zazdí dílo, nad kterým jste strávili týden úmorné práce.
Nepsané a málo známé pravidlo, které ovšem každá kapacita v oboru dodržuje, je, že titulek by měl mít 70 znaků a zároveň nejpozději páté slovo by mělo být sloveso kvůli dynamičnosti. A samozřejmě by měl titulek obsahovat alespoň jedno klíčové slovo.
Například: tento článek by třeba mohl dostat titulek Jak optimalizovat článek na blog: Myslete na klíčová slova i čtenáře. A super titulek je na světě: máte sloveso hned na prvním místě v pořadí, požadovaná klíčová slova jsou také přítomná a titulek je za 68 znaků. Teď už by zaleželo jen na vás, zda článek zavřete a pošlete nadřízenému či klientovi, nebo zda si dopřejete trochu času a titulku ještě věnujete péči za cílem natáhnout jeho délku na ideální sedmdesátku. Je to sice náročné, ale z vlastní zkušenosti vím, že s trochou hravostí a často i za cenu bolestivých škrtů a změn to vždycky nějak jde.
Některé typy článků – většinou různé číselné výběry či návodné body – nabízí i pestřejší titulkové možnosti, jak čtenáře upoutat. Ideálně dejte na začátek titulku číslo, například 10 opravdu výborných tipů, jak upoutat pozornost čtenářů tohoto článku. Rovněž funguje, když do titulku vložíte příkaz, například podívejte se, přečtěte si, zjistěte, sdílejte, vyberte a podobně. Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale je opravdu dokázáno, že internetoví uživatelé mají rádi, když jim říkáte, co mají dělat.
Co je kvalitní perex
První tučný odstavec pod titulkem by měl čtenáři sdělit, co v článku najde. Perex by měl obsahovat odpovědi na základní čtyři otázky: kdo?, co?, kdy?, kde?, případně jak?
a proč? S délkou to rozhodně nepřehánějte – tři úderné věty, díky kterým si čtenář udělá obrázek, co v článku najde, stačí.
A klíčová slova v perexu? Ano, i zde je ideální prostor pro jejich zakomponování. Ale dbát na to příliš nemusíte, protože pokud dodržíte 4 základní otázky, tak klíčovky vám do perexu naskákají samy.
Struktura textu: nebojte se členění ani jiných doplňkových prvků
Celkový text by měl působit přehledně a čtenářský přívětivě. A jak toho dosáhnout?
- Odstavce za sebou by neměly mít stejnou délku, aby nepůsobily fádním dojmem.
- Za každým 2. až 3. odstavcem by měl být nějaký rozsekávající prvek (mezititulek, fotka apod.).
- Tam, kde to téma umožňuje, používejte číselné či bodové odrážky.
- Důležitá slova a pojmy ztučňujte.
Do mezititulků (H2) nezapomínejte vkládat klíčová slova – z hlediska SEO je to vedle jejich obsažení v titulku a perexu další existenční podmínka.
TIP! Pokud vám během psaní článku vznikne několik odstavců, které úplně nezapadají do toku textu, graficky je odlište od hlavního textu a nazvěte je například TIP!, Dobrá rada či Víte, že…? Nejen, že tak nebudete muset mazat zajímavé informace bokem, ale navíc získáte do článku další rozsekávající prvek.
Pokud dodržíte všechny výše uvedené postupy, tak nejenže článek bude fungovat z pohledu SEO, ale ještě bude pěkně vypadat a nabídne čtenářům snadnou orientaci – takže i na ně bude působit pozitivně.
Optimalizovat při psaní, nebo až po něm?
Pokud jste úplný začátečník, je lepší mít na paměti pouze jeden optimalizační prvek (například klíčová slova v nadpisech) a zbytek optimalizovat zpětně. A postupem času, jak se budete vypisovat a zlepšovat, přidávat další prvky, na které budete již při psaní myslet.
Postupně časem, až se zajedete, budete na optimalizaci myslet nejen při psaní, ale už i při hledání klíčových slov a studia námětu.
Ale… pravidla ohledně kdy optimalizovat nejsou žádná dogma a možná stejně časem zjistíte, že nějaký způsob, který jste si sami našli, vám vyhovuje nejlépe. Například já napíši vždy text samotný a až na závěr se dám do perexu a titulku. Zkuste, jaký přístup k optimalizaci vyhovuje vám nejlépe a toho se držte.
Jak psát závěr: vyhněte se lacinostem i koncům do prázdna
Ještě není úplně od věci něco říci k závěru článku. Protože není nic horšího, než když je článek useknutý nebo končí nějakým hrůzostrašným klišé („Tyto mixéry se dozajista stanou chloubou vaší kuchyně, přesvědčte se o tom i vy.“ apod.). Zkuste si na chvíli sednout a snažte se čtenáři, který si dal s vaším článkem tu práci a prokousal se až k závěru, předat nějakou pěknou či vtipnou myšlenku. Konec je k tomu ideální a kdo ví – třeba originální poselství bude to, co vám získá pravidelné čtenáře či zákazníky.
Takže, prosím, dopřejte si trochu času při psaní a neodbývejte závěry.
A pište pro lidi! Nebo snad chcete svými texty někoho zabít?
SDÍLEJTE ČLÁNEK
TAGY