Jak na správný live stream? Zjistěte, co všechno zrovna vám přinese!
Ptáte se, jak na správný live stream? V našem článku přinášíme několik tipů, které vám usnadní se na něj správně připravit.
Živé vysílání je jedním z nejnovějších nástrojů na sociálních sítích. Live stream umožňuje vysílání živého videa vašim sledujícím a komunikovat s nimi v reálném čase. Vysílat živě můžete na stránce, ve skupině, nebo v rámci události a vaše živá vysílání se lidem také zobrazí na kanálu vybraných příspěvků. Zobrazíte se okamžitě všem online fanouškům v TOP příspěvcích – živé vysílání bude zviditelněno v horní ikonce Upozornění, což se vám u jiného typu příspěvku rozhodně nestane. Mobilní aplikace pošle sledujícím notifikaci, že jste zahájili živé vysílání.
Proč zapojit live stream do komunikace?
Zvyšujete tím povědomí o své stránce/produktu/službě, čímž zároveň budujete důvěru ke značce. Sledující či nový zákazníci se mohou k produktům/značce/službám ihned doptávat a vy s nimi můžete rovnou komunikovat. Díky live stream je můžete i přesvědčit k nákupu produktů či služeb, které nabízíte.
Jak využít live stream?
- Produktově: Propagujte své produkty/služby například prostřednictvím různých ukázek funkčnosti, návodů, teaserů nebo přednášek.
- Odkazujte na obchod: Informujte své diváky o zajímavých akcích nebo o časově omezených nabídkách, které se týkají e-shopu.
- Přibližte svoji značku divákům: Ukažte pomocí přenosu například zákulisí vaší firmy, nezapomeňte užívat své firemní hashtagy apod.
- Tvořte diskuse: Odpovídejte nebo se přímo ptejte na různé otázky svých diváků – s tímto můžete začít již před live streamem pomocí příspěvku na svých sociálních stránkách.
Využijte k vyhlášení soutěže: Pomocí živého vysílání můžete ukázat spravedlivý nebo naopak náhodný výběr vítězů soutěží na svých sociálních sítích.
Specifikace jednotlivých sociálních sítích pro live stream
Instagram Live
Instagram Live patří mezi funkce Instagram Stories. Umožňuje vysílání živého videa vašim sledujícím a komunikaci s nimi v reálném čase. V průběhu sledování videa můžete přidávat komentáře nebo hodnotit pomocí srdíček. Obě interakce vidí všichni sledující uživatelé stejně jako vaše připojení do vysílání. Na Instagramu máte možnost si uložit živé vysílání. Pokud na uložené video narazíte, můžete v něm posouvat pomocí časové osy.
Jak spustit live stream na Instagramu? Začněte klepnutím na ikonu kamery na obrazovce a následně ve spodní nabídce zvolte možnost Živě. Samotné živé Instagram video začnete vysílat ve chvíli, kdy zmáčknete tlačítko Zahájit živé vysílání. Nahoře se vám během vysílání bude zobrazovat počet aktuálních sledujících, a naopak dole komentáře (likes). Z komentářů můžete vybrat ten nejdůležitější a připnout jej nahoru. Také můžete komentáře vypnout úplně. Stačí kliknout na ikonku tří teček a zvolit stejnojmennou možnost. Záznam live stream můžete buďto úplně smazat, uložit do galerie či přímo sdílet do příběhu.
Facebook Live stream
Vysílat živě na Facebooku můžete na stránce, ve skupině, nebo v rámci události. Vaše živé video se ukáže lidem i přímo v kanálu příspěvku. Když budete chtít začít tvořit video, přejděte do tvorby příspěvku a klikněte na ikonu živě. K videu si můžete přidat i popis či označit přátele, oznámit polohu v určité lokalitě nebo přidat náladu/aktivitu. Pokud používáte připojenou kameru a enkodér, můžete v Live Produceru moderovat komentáře. Pokud vlastníte stránku splňující příslušné podmínky můžete do svých živých vysílání přidat tlačítko Přispět pomocí aplikace Facebook. Díky tomu můžete vybírat peníze pro neziskovou nebo charitativní organizaci – včetně vaší. Pokud používáte Live Producer, můžete si do svého vysílání připojit hosty pomocí různých platforem, například Be.Live, Stage TEN a easylive.io.
Co udělat před live stream?
Určitě doporučuji zveřejnit příspěvek o plánovaném live streamu a ten podpořit. Případně můžete k příspěvku vytvořit i událost. Důležité je si stanovit proč ho děláte a jakou hodnotu oproti jiným svým sociálním sítím (příspěvkům) tím přinesete – například tipy, nový produkt/služba, odpovědi na otázky z předchozího vysílání, apod.). Samozřejmostí je si připravit strukturu celého vysílání, abyste nepřeskakovali mezi otázkami a věděli, o čem budete mluvit.
Nezapomeňte si před live streamem vyzkoušet svoji techniku i tester videa – Facebook Creator Studio nabízí testovací model, v němž si můžete vyzkoušet celý náhled live stream, aniž by ho kdokoliv na FB viděl.
Jaké budete využívat vybavení? Doporučujeme kvalitní zvuk a světlo (ideálně kruhové). Nezapomínejte i na dostatek baterie, rychlý internet a kvalitní spojení, to vše by mohlo mít špatný vliv na váš výstup.
Jak má vypadat celkový průběh živého vysílání?
I když je to někdy velmi těžké, snažte se být co nejvíce přirození a pozitivní. Zároveň upoutejte zájem publika (originální pozdrav, názorné ukázky, interakce, pokládejte otázky na sledující/hosty). Zároveň používejte stejný pozdrav a komunikaci jako na ostatních sítích – na jakou jsou vaši fanoušci zvyklí. Důležité je i zapojení uživatelů do vašeho videa – i to totiž sledující naladí zůstat s vámi po celou dobu vysílání.
Nevíte jak zapojit sledující do diskuze?
Pokládejte otázky k produktům, třeba „A co si myslíte vy?“ Nezapomínejte zároveň i sledovat odpovědi, které vám během live stream budou přicházet do chatu – díky tomu můžete změnit komunikaci či hovořit k událostem, které sledující zajímají. Dejte fanouškům prostor se zeptat nejen vás, ale i vašeho hosta.
TIP! Pokud máte e-shop, můžete během live stream nabídnout i slevový kód, který jinde nebude dostupný.
Jak ukončit live stream?
Určitě připomeňte sledujícím, ať váš live stream či váš vlastní hashtag sdílí a nebo označují. Pokud vlastníte e-shop a živé vysílání děláte pro představení vašich produktů, tak sledující před skončením nasměrujte na váš web, kde produkty najdou. Zajímejte se o zpětnou vazbu od publika - Jak se vám líbil live stream – dejte srdce jestli ano!, ptejte se co chtějí v dalším live stream, jakého hosta a a podobně.
A v následujícím díle (https://www.effectix.com/6-uzitecnych-aplikaci-pro-skvely-livestream) si již představíme 6 konkrétních aplikací. :-)
SDÍLEJTE ČLÁNEK