Jak oživit instagram díky AI:
Case study s konkrétními ukázkami

jak-ozivit-instagram-ai

Při správě obsahu na sociálních sítí u e-commerce klienta se můžete setkat s mnoha překážkami. Tou nejčastější bývá nekvalitní databáze podkladů. Produkty na bílém či překopírovaném pozadí nebudou mít úspěch. Možným řešením je profesionální focení nebo vynechat produktový obsah a vést komunikaci přes lifestyle, inspiraci a nějakou tu edukaci.

Jenže co když klient nemá budget na produkci, ani kýžené podklady? Pak se můžete obrátit na služby fotobanky. Nebo, jako v případě našeho klienta se zahradním nábytkem, generovat takřka všechny vizuály pomocí umělé inteligence.

Fotobankový obsah

S nástupem generativního AI se „sockařům“ naskytly příležitosti, o kterých se jim ani nesnilo. Konečně mohou vyřešit palčivý problém – klient nemá fotky, ale zároveň nechce mít instagram vytapetovaný neautentickými vizuály z fotobanek. Konkrétně Midjourney se stal naším denním chlebem a vypomáháme si s ním, když na těch internetech nenajdeme přesně to, co hledáme.

Sociální sítě našeho klienta se zahradním nábytkem byly dlouhou dobu trnem v oku. Vizuály jsme brali z canvy, free fotobanek i shutterstocku, možnost focení se nenabízela – klient nemá prodejnu ani showroom. Ve výsledku jeho sítě s použitím ryze lifestyle podkladů z různých zdrojů působily neosobně a neautenticky. Jasně, paní co odtrhávala dokonale kulatá červená rajčata z keříku měla krásné bílé zuby, dokonalý účes, čistý pracovní oděv a její zahrada hrála všemi barvami, ale nebylo to ono. Potřebovali jsme do vizuálů dostat atmosféru, s níž bychom se přiblížili našim sledujícím.

Obrátili jsme se na novou posilu v našem content týmu – generativní nástroj Midjourney, a díky tomu mohla vzniknout tato marketingová case study.

AI v akci

Hledáte tipy na fotky na Instagram či jinou sociální síť?

Do Midjourney jsme pronikli ještě v době, kdy jeho schopnosti nebyly tak rozsáhlé a lidé měli více prstů a očí, než je zdrávo. Pro naše potřeby byl však na jaře 2023 dostačující. Prvním vygenerovaným příspěvkem byly inspirativní zahrady. Klient s použitím AI v obsahu neměl sebemenší problém. Fanoušky jsme o využití této horké novinky informovali, někteří podle očekávání zkritizovali nevyhnutelný pokrok doby, jiné příspěvek bavil. Za tři dny (s placenou propagací) získal kombinovaně na Facebooku a Instagramu přes 50 000 impresí, 40 000 reach a 1 030 interakcí. Jednalo se o jeden z nejlepších příspěvků na sociálních sítích klienta a pro nás to bylo znamení, že je využití AI zajímavým zpestřením.

Z jednoho příspěvku měsíčně jsme to rozšířili na dva, a od září jsme spustili projekt AI GRID, kdy na Instagramu měla umělá inteligence prsty v 96 % obsahu. Proč ne 100%? Stále jsme komunikovali formáty, u kterých nám to nedávalo smysl. V zásadě ale 9 z 10 příspěvků byly dotčeny magickou rukou Midjourney.

Prompty pro Midjourney pictures: Jak (ne)generovat vizuály

Hned na začátku našeho projektu jsme si stanovili, že potřebujeme vizuály dosadit do typického českého prostředí. Nejvíce se nám osvědčilo, když do promptu jednoduše vložíme Česká republika. Například: Muž v tričku a kraťasech griluje na své rodinné zahradě v České republice, letní počasí, slunce, ve stylu fotografie. Kromě lokality je důležité konkretizovat, že se jedná o rodinnou zahradu. V opačném případě vám bude grilovat někde na zámku.

Další důležitý tip, jak si usnadnit generování vizuálů, je nechtít vykreslit vícero lidí. Ani dnešní verze generativních nástrojů si s počtem čtyř a více lidí neumí poradit. Pokud tedy chcete rodinu na pikniku a myslíte tím klasicky dva rodiče a dvě děti, často se skromná víkendová idylka rozroste o sešlost pěti generací. A značná část lidí v pozadí nebude mít končetiny. Zkuste co nejjasněji popsat, že chcete čtyřčlennou rodinu, mámu a tátu (nebo mámu a mámu, tátu a tátu) a jedno, maximálně dvě děti. A nezapomeňte mu říct, do jakého prostředí je potřebujete umístit.

Jak na generativní design reagovali fanoušci? V zásadě nijak. Netuší, že  chutná polévka na talíři nebo vkusně zařízený interiér ve skutečnosti neexistují. To ale nevadí. Naším cílem komunikace není uživatelům nic prodávat, ale inspirovat je a edukovat. A že odvádíme kvalitní práci, jsme zjistili jednoduše – nesetkali jsme se kritikou ze strany sledujících. Dokonce jsme dostali pochvalu za krásně vyfotografovanou veverku. Která, jak asi tušíte, neexistuje. 

Pojďme si ukázat nějaké před a po, příspěvky z fotobanek nebo dodavatelů versus naše vygenerované vizuály.

Fotobanka:

pred-1vizual-bez-ai-2vizual-fotobanka

AI:

AI

AIAI

U produktových vizuálů jsme si zase poradili generováním pozadí a zasazením produktu do přirozeného prostředí. Nutno dodat, že jeden nástroj k tomu zatím nevyužijete a bude zapotřebí zapojit grafika, aby doladil detaily, neboť zatím všechny nástroje rády deformují produkty, takže neodpovídají skutečnosti. Výsledek ale opravdu stojí za to. Posuďte sami.

Před a po:

prirozene-prostredi-1 vs. prirozene-prostredi-2

Midjourney se nám skvěle osvědčil také pro vizualizaci čerstvých témat. Každý leden se svezeme na trendu barvy roku dle Pantone a jejího začlenění do interiéru. Obvykle je to specifický odstín, ve fotobankách nedohledatelný. Díky AI jím ale můžeme natřít zdi, povléct postel nebo naglazurovat hrnečky v rámci několika minut.

vizualvizualvizual

Vypíchneme ještě jednu výhodu vyplývající z možnosti vygenerovat si vizuály podle svých představ – barevně sladěný feed. Obsah na podzim se například nesl v oranžovém nádechu. 

grid

Časově náročné

Závěrem je dobré zmínit, že používání generativního AI není zkratkou a může zvýšit náročnost tvorby obsahu. V době před Midjourney nám vytvoření jednoho vizuálu trvalo deset až patnáct minut. Nyní v průměru trávíme nad jedním náročnějším vizuálem, kde potřebujeme mít osobu v určitém úhlu, oblečenou do sezónního oblečení a postavenou před chatou s normálním počtem oken až tři čtvrtě hodiny, v extrémních případech i hodinu a půl. Příprava obsahu je tedy časově náročná a je potřeba s tím dopředu počítat. Rovněž je dobré mít na mysli, že současné autorské právo nestojí na vaší straně a vizuály, které vygenerujete, vám nepatří. Každý si je tedy může „vypůjčit“, i když je obrandujete.

Navzdory tomu nám však tyto nástroje umožnily vytvářet prakticky cokoliv a vnesly do naší práce zcela nový rozměr.

Používáte generativní AI pro tvorbu vizuálů do obsahu?

avenberg-post

Přečtěte si další tipy a novinky ze světa marketingu.

Nebo se nám rovnou ozvěte. Pomůžeme se sociálními sítěmi, PPC kampaněmi, SEO i s dalšími marketingovými strategiemi:

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Julien Dimitrov
CZ Social Content Team Leader


julien.dimitrov@effectix.com

Více o Julienovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2025 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl