Jak a kde brát inspiraci pro copywriting? Díl 5.: Vzhůru za trpícími dušemi diskuzních fór
Po dvou společenských bodech se v 5. a závěrečném dílu zase vracíme k samostudiu. Konkrétně k internetu a jeho obsahu. Vezměte si rukavice, dneska nás čekají pěkné s… stoky
Správné internetové a facebookové stránky vás rovněž vnitřně obohatí. Prima jsou odlehčené a zábavné on-line magazíny typu Čilichili, G.cz a podobně. Především ten druhý zmíněný je užitečný v tom, že neposkytuje jen vtipy, ale i seriózní články, polemiky, TOP X něčeho, výběry zajímavých či bizarních fotek apod.
Navštěvujte již jednou zmíněné internetové televize, choďte na Wikipedii a náhodně čtěte články, na Facebooku sledujte stránky, které pravidelně přicházejí s pro vás důležitým obsahem. Ať už jde o seriózní a kariérní magazíny či srandu (například takový Svět neúspěšných – ten spousta uživatelů hodnotí jako nejlepší facebookovou stránku vůbec) – všechen tento obsah vaše podvědomí vstřebává a čím více toho absorbováno v sobě máte, tím snadněji to v případě potřeby vyvoláte.
Zkrátka: sbírejte podněty a krmte svůj mozek. Když jej nebudete cvičit, časem zakrní.
Sledujte diskuzní fóra
Diskuzní fóra by se daly zařadit do předcházejícího bodu, ale já jim stejně vyhradím samostatnou kapitolu. Diskuzní fóra jsou totiž nefalšovanou a naprosto spolehlivou studnicí nápadů a inspirace.
Největší výhodou diskuzních fór je, že sdružují všechny zájemce o dané téma napříč všemi skupinami obyvatel. Najdete zde jak puberťáky, tak seniory, pravičáky i levičáky, odborníky i laiky, úspěšné a bohaté kariéristy i nezaměstnané na podpoře, intelektuály i naprosté blbce, tolerantní pluralisty i zapřisáhlé xenofoby. A když tyhle všechny možné kombinace uživatelů začnou prezentovat své názory a vzájemně na sebe reagovat, tak je to občas TAKOVÁ smršť a studnice zákoutí lidských duší, že… no co vám budu povídat. Pokud jste členem nebo navštěvujete nějaké diskuzní fórum, znáte to sami.
Já třeba osobně – jakožto fotbalový fanda – chodím na Eurofotbal.cz, kde žije svérázná a často i mimořádně vtipná komunita. Třeba zrovna teď několik členů zorganizovalo již 2. ročník ankety Dement Eurofotbalu roku – no věřili byste tomu? Pokud jde konkrétně o mě, tak se ziskem 9 hlasů jsem se dělil o 38. příčku, čím bych chtěl touto cestou všem svým fanouškům poděkovat!
Ale to jsme odbočili, zpátky k výhodám internetových diskuzí: jednou z výhod diskuzních fór je také spontánnost a nízká autocenzura diskutujících – uživatelé chránění anonymitou se nějak zvlášť nehlídají a sdělují vše narovinu – často velmi osobitým způsobem.
Velkou výhodou diskuzních fór je, že celá řada ne úplně bystrých uživatelů pravidelně dokáže přijít s naprosto výstižnou myšlenkou či dokonce geniálním obratem, aniž by si sami při svých duševních mantinelech uvědomili, jak přínosný masterpiece se jim povedl. A vy jej tak můžete ve vhodné situaci hotový či mírně upravený převzít a publikovat. Vaše námaha nulová, pozitivní dopad na vaši cílovku značný. No nekupte to.
Jak vidíte, inspiraci lze brát leckde. Stačí jen vědět, kde hledat a po jistém čase i vy začnete nacházet v písku zlatá zrnka.
Copywriting je mix tvrdé disciplíny a bezbřehé anarchie. Možná vám některé metody získávání inspirace přijdou bláznivé (To mi připomíná: inspiraci ještě můžete brát třeba i krátkodobými pracemi mimo obor – to je taky někdy sranda…). A máte pravdu. Protože pokud ze svého mozku vybudujete samopracující studnici, slova a obraty vás budou provázet všude a pořád. A když jste non-stop obklopeni slovy a písmeny… no nezbláznili byste se taky? J Být copywriterem není povolání, je to životní styl! A tak k tomu i přistupujte. A bavte se přitom! Jak chcete upoutat pozornost respondentů obsahem, při jehož tvorbě jste málem umřeli?!
Pokud vás tento článek zaujal přečtěte si i ostatní části tohoto seriálu:
SDÍLEJTE ČLÁNEK