DSA kampaně - Co jsou zač a proč je PPC specialisté tak často využívají?
V tomto článku vám představíme téma, o kterém by měl něco málo vědět každý, kdo inzeruje, nebo plánuje inzerovat své služby/produkty v reklamním systému Google Ads. DSA kampaně jsou totiž jedny z nejpoužívanějších kampaní vůbec. U nás v Effectixu s nimi pracujeme denně a správu Google Ads si bez nich už téměř ani neumíme představit.
Co jsou to tedy DSA?
Název pochází z anglického “Dynamic Search Ads”, neboli “Dynamické reklamy ve vyhledávání”. DSA kampaně možno využívat jenom v systému Google Ads a slouží na automatizaci kampaní a úsporu času čistě ve vyhledávací síti.
Pro koho jsou DSA vhodné?
Pro všechny větší e-shopy nebo weby, kde je velké množství kategorií a produktů. Tam totiž PPC specialisté často nemají kapacitu, nebo čas na to vytvořit pro každou z nich samostatnou kampaň. Hodí se taky pokud je účet již nějakou dobu aktivní, ale stagnuje, nebo jenom už prostě nevíte, co dalšího inzerovat. Dobře nastavená DSA kampaň vám totiž umí z webu vytáhnout všechna klíčová slova, která mohou přivést další potenciální zákazníky. Typicky se tedy např. u nás využívá na úplném začátku inzerce u nového klienta. Tím se ujišťujeme, že opravdu již nelze cílit na nic dalšího a tedy neztrácíme potenciální zákazníky.
Co vše potřebujete a jak DSA fungují?
Základem je mít aktivní účet Google Ads se vším všudy (nastavené měření, fakturaci atd) a někoho šikovného, kdo vám kampaně správně nastaví. Co se pak technických požadavků týče, důležité je mít funkční web z hlediska SEO (optimalizace pro vyhledávače). Celé to totiž funguje podobně jako při standardní indexaci webu. Váš web prochází Google bot, který pak odesílá data do Google Ads. Na základě toho Google automaticky vytváří podklady pro DSA kampaň jako jsou klíčová slova, či nadpisy reklam. Takže se špatně nastavenými titulky nebo i obsahem stránek může DSA kampaň zobrazovat nevhodné texty reklam, resp. se nemusí vaše reklamy zobrazovat vůbec. Naopak pokud máte dobré SEO, umí vám z webu Google stáhnout i více textu do reklam, takže vedle konkurence s klasickými reklamami můžete krásně vyčnívat.
Jaké jsou možnosti nastavení DSA?
Je to podobné jako při vytváření standardní kampaně, má to jenom pár specifik. Potřebujete vložit URL svého webu, nastavit jazyk dle toho, jaký máte nastavený na webu, a vybrat zdroj cílení, ze kterého Google vybere data pro další nastavení. U toho máte 3 možnosti:
- Index Google mého webu - Nejpoužívanější varianta, kdy Google bot skenuje celý web tak, jak jsme si popsali výše.
- Výhradně adresy URL z mého seznamu stránek - Pomocí xml feedu (více již zanedlouho v samostatném článku).
- Adresy URL z indexu Google mého webu i mého seznamu stránek - kombinace obou předchozích možností.
Celé to vypadá nějak takto:
Podle toho, jaký zdroj vyberete, si pak i rozdělíte kampaň do reklamních sestav. V části “Cíle dynamických reklam” budete mít tyto možnosti:
Nejjednodušší varianta nastavení je “Všechny webové stránky”. Výhodou je, že tam není potřeba nic víc nastavovat. Nevýhoda pak to, že budete s jednou reklamou cílit na všechny produkty, takže inzeráty budou hodně obecné a tedy ne tolik relevantní.
Druhou variantou je “Konkrétní stránky webu”, kde si můžete zvolit libovolné stránky webu, které chcete inzerovat. A to buď přes vložení celých URL, a nebo jenom vložíte kořenovou část URL, kterou chcete mít v reklamní sestavě, vizte obrázek:
Poslední možností je “Doporučené kategorie pro web”. Ty vám sám Google po proskenování webu doporučí na základě obsahu webu. Je tedy nutné mít dobré SEO jak jsme zmiňovali výše, jinak vám nebude mít co nabídnout. Pokud máte vše v pořádku, uvidíte něco takového:
Všechny tři možnosti vám umožňují pro vybrané kategorie/URL napravo zvolit sumu ceny za proklik, dle vašich preferencí.
Co dál nastavit?
Co se týče dalších nastavení, další odlišnost je u tvorby reklam, kdy nastavujete jenom popisky (nadpisy jdou automaticky z webu):
Je taky důležité vyloučit některé URL a klíčová slova. URL vylučujte vždy ty, které nejsou relevantní a na které nechcete, aby inzerce cílila:
Klíčová slova pak vylučujte takové, které jsou již obsaženy v ostatních samostatných kampaních, aby si vzájemně zbytečně nekonkurovala a hlavně proto, že dobře nastavená samostatná kampaň cílená na specifické klíčové slovo je mnohem relevantnější a přivede více zákazníků, než obecná DSA kampaň.
Jak dále pracovat s DSA?
Jak už jsme psali na začátku, DSA kampaně slouží primárně jako pomůcka pro nastartování nových účtů, čerpání nové inspirace a nebo prostě jako krátkodobý doplněk. Neměli by sloužit dlouhodobě jako náhrada klasických, individualizovaných kampaní (pokud ovšem nemáte obrovský e-shop a nemáte čas, energii, či vědomosti pro správu takových kampaní). Naopak standardní postup u DSA je ten, že když už se vám kampaně nastartují a přicházejí vám konverze, je vhodné “vytáhnout” fungující klíčová slova, a vytvořit jim plnohodnotné a vlastní kampaně, resp. reklamní sestavy. Díky tomu maximalizujete účinnost DSA kampaní.
DSA mají své místo v PPC strategii
DSA kampaně jsou dle nás určitě výborný nástroj pro zkvalitnění PPC kampaní, který vám ušetří čas i energii a můžeme ho jen doporučit. Je s ním ovšem třeba vhodně pracovat. Pokud máte dotazy, nebo byste potřebovali pomoci s PPC správou svého webu/e-shopu, neváhejte nás kontaktovat.
SDÍLEJTE ČLÁNEK
TAGY