Brief jako evangelium

Ondřej Petržilka

4 minuty čtení

14. 6. 2022

Kreativní brief

– Ondráš 18.50 (to jsem to zrovna dopsal)

 

Někým vzývaný, někým nenáviděný… To druhé platí většinou pro lidi, kteří brief sepisují. Ale co je vlastně ten bájný “dokonalý brief”? Na to vám dá pět lidí pět různých odpovědí. Záleží totiž, pro koho jej vytváříte. Jiný brief jde do produkce, jiný zase do kreativního oddělení. Já se zde budu samozřejmě věnovat kreativnímu briefu, protože s tím mám za těch skoro 20 let nejvíc zkušeností.

Prvotně je třeba, aby zaznělo, že kreativní brief vypadá v každé agentuře lehce jinak. Má ale pár zásadních bodů, které je třeba obsáhnout, a jsou v něm vždy zmíněny. Primárně je to základní info o klientovi, jeho podnikání a hodnotách. Dále pak konkrétní zaměření dané zakázky, ukázky komunikace z minulosti, občas dokonce i odmítnuté nápady s argumentací, proč je klient zamítl. V případě, že se jedná o nového klienta, odkaz na klientovo CI, logo v křivkách, počeštěný font a doporučení na IMG banku nebo složku s fotkami od klienta. To jsou věci, bez kterých grafická složka zakázky zkrátka neobejde. No a v neposlední řadě je to rozpočet a deadline. Věřte, že tyto informace jsou kolikrát vůbec nejdůležitější. Ano, není toho málo a naprostá většina výše zmíněného jsou věci exaktní, ale právě proto je role account managera / projekťáka na začátku zakázky tak zásadní. Pokud se neodvede skvělá práce v rámci briefu na začátku zakázky, ty chyby se pak promítají do celého projektu.

Jednoduše a s trochou nadsázky řečeno, co je jednou napsané v briefu, k tomu přistupujeme jako k evangeliu. Bere se jako 100% fakt a kdo by proti tomu vystoupil, bude brán jako bezvěrec a jako s takovým s ním bude nakládáno… No… Uznávám, tady jsem to s tou nadsázkou trochu přepískl. Ale snad je myšlenka jasná.

 Mějte tedy, prosím, pochopení pro kreativní jedince a pište briefy! Kreativa bývá často roztěkaná nebo řeší bambilion dalších zakázek a pokud na něco zapomene, nebo si není jista, není nic jednoduššího, než se právě podívat do briefu. Čas, který jeho sepsání věnujete se vám vrátí desetkrát v průběhu zakázky. Když totiž má kreáč přesné informace, pracuje s lepší zaměřením, rychleji a určitě s nadšením. Věřte tomu, že když kreativu daná zakázka baví, tak je to na výsledku vidět. Šance, že klient koncept schválí (a v neposlední řadě také zaplatí) se razantně zvyšuje.

 Možná by se mohlo zdát, že informace zde sepsané jsou naprosto jasné a nikoho by ani nenapadlo brief k zakázce nenapsat. Ale realita je trochu jinde… Třeba teď jdu zase překreslovat logo do křivek, protože klient dohledal to svoje jen “ve wordu”.

 Příští zastávka – Debrief – ideální příležitost, jak si Vás klient může zamilovat.

 

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Ondřej Petržilka
Art Director


ondrej.petrzilka@effectix.com

Více o Ondřejovi

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2025 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl