AI kreativa v každodenní praxi

Patří AI do grafického designu? Jednoznačně. A má mnoho využití. Zejména modely „text to image“ či programy zlepšující kvalitu fotek jsou pro nás již samozřejmou součásti workflow. Přes rok a půl v Effectixu tyto nástroje při zpracovávání online marketingových kampaní využíváme. Co jsme zjistili? Jak s AI v grafickém designu zacházet?

🛑 Co AI není a nedokáže

AI se za vás o grafiku (zatím) nepostará. Představa, že již nemusíte (nebo v brzké době nebudete muset) platit grafika je, dle mého názoru, mylná. Midjourney, Dall-E a další chytré webové aplikace sice vygenerují super obrázek, ilustraci, či logo, ale nedokáží s nimi dále pracovat a zasadit je do kontextu – a to je často důležitější než samotný design.

Značka se stává zapamatovatelnou nastavením komunikačních prvků a jejich následným opakováním v čase. I přesto, že na programy, které chápou návaznosti mezi prvky, jistě dojde, i poté takto vygenerovaný design bude muset někdo správně použít.

💯 Kvalita nad kvantitou

Takže AI vygeneruje grafické návrhy a vám bude stačit jeden kreativec, který vše spojí dohromady? Ušetříte na platech dalších dvou grafiků?

Teoreticky ano, ALE:

1. V současné chvíli nahrazujeme jeden zdroj za druhý (místo fotobank generujeme fotky s pomocí AI), což nemá vliv na počet výstupů, spíš jako na jejich kvalitu.

Z praxe: Jako grafik po briefingu na základě zadání vymýšlím, jak bude klíčový vizuál vypadat. Vím, že si můžu dovolit zapojit AI, a tudíž být více kreativní. Poté, co si však vygeneruju obrázky a fotky např. v Midjourney, je dále upravuju ve Photoshopu stejně jako dříve fotobankové materiály. Musím je zasadit do kompozice, pohlídat si klientův brand manuál, upravit světelnost, kontrast, atd. Stažení obrázku jsem nahradil jeho vygenerováním a hledání pomocí správných klíčových slov jsem vyměnil za psaní promptu.

AI-grafika

2. AI je nový specifický produkt. Různé potřeby vyžadují různá řešení. Co když klient nemá sto tisíc na produktové focení, ale chtěl by vypadat dobře? V takovém případě produkty amatérsky nafotím nebo je stáhnu z webu, s pomocí AI vylepším jejich kvalitu a dogeneruju pozadí.

I přesto, že takový postup nevyužijí největší značky kvůli specifické vizualitě AI výstupů nebo nemožnosti umělé inteligenci mluvit do některých detailů, pro firmu, která by jinak na webu či v bannerech vystavovala rozpixelovanou fotku poslanou z Číny, je to zásadní zlepšení.

Stejně tak, pokud využiju generování videa, plnohodnotnou reklamu zatím nevytvořím, ale např. mrkající ženu do HTML5 banneru či krátký efekt do videa na sociální sítě ano.

Rychlejší a kvalitnější grafické výstupy

Reálně tedy dochází k tomu, že naše výstupy se zlepšují, jsme více kreativní a nabízíme nové možnosti zpracování zakázky. Některé věci děláme rychleji, což splňuje prvotní instinktivní představu o ušetření času a vydělání většího objemu peněz.

Vyděláváme nalézáním nových cest a nových postupů v rámci AI, sestavováním zajímavých produktů. Grafiky tedy nevyhazujte, dejte jim do ruky AI a knížky o teorii.

🦾 Konkrétní tipy, jak do grafiky zapojit AI

Je důležité přizpůsobovat se tomu, jak se vyvíjí trh, firma i potřeby klientů. A jelikož spravujeme velké a komplexní klienty, chceme nejen vycházet vstříc se všemi požadavky, ale zároveň předčit očekávání 100% servisu a péče.

  • Midjourney

Nejvyužívanější nástroj napříč naším kreativním oddělením. Využíváme pro sociální sítě, grafiku, storyboardy či do pre-salů. Se standardním plánem za 24 $ měsíčně je nástrojem, který nahradí fotobanku přibližně z 50 %. V uplynulém roce jsem ho využil u 28 klientů z 50. Využití je komplexní, od generovaných fotek s ženami, dělníky, elektrikáři nebo rodinnými domy, přes ilustrace a „fake“ 3D modely, až po textury a různé grafické prvky v rámci přípravy klíčových vizuálů. Alternativou k Midjourney jsou Leonardo či DALL·E 3.

  • Runway

Runaway zvládá AI generované video z promptu nebo obrázku. Největší limitací pro tvorbu televizních reklam nebo video spotů, trailerů atd. je momentálně limit 4 sekund. Ty sice lze prodloužit, ale potom se animace začíná okamžitě deformovat. Nový update by toto měl brzy eliminovat. Runway nejčastěji využíváme v přípravě HTML5 kreativ, kde rozanimovávám specifické části banneru. Nabízí zajímavé podprogramy jako interpolaci mezi dvěma snímky, kde sice dochází k rozmazání obrazu, ale lze doostřit v Adobe Affter Effects.

  • Generativní výplň

Doplnění pozadí a rozšíření obrázku nebo nahrazení určitého objektu pomocí generative fill nabízel jako první Photoshop. Aktuálně to zvládá také Canva a jiná webová rozhraní. Stavá se i součástí služeb jako Creatopy (tvorba web bannerů s automatickým rozformátováváním a animací). Pro webovou grafiku je to geniální nástroj, který eliminoval problémy s oříznutou fotkou a nemožností pohodlně rozformátovat klíčový vizuál do více velikostí.

  • Topaz Labs

Konkrétně „Photo AI“ umožňuje dogenerovat chybějící pixely u fotografie, takže vůbec poprvé může vzít grafik nekvalitní obrázek a zvětšit ho. Je to nástroj, který umožnil přeskočit celou administrativu s klientem při shánění fotek. Pořád sice platí, že nejlepší cestou je mít fotky svých produktů profesionálně nafocené a připravené pro zpracování. Pokud ale klient obdrží fotografie např. z Číny, nahraje je na web a složka se ztratí, můžeme mu tímto způsobem pomoct a netrápit ho s tím, aby znovu kontaktoval výrobce.

topaz-AI

⚖️ Co na to právo?

Z hlediska autorských práv řešíme v souvislosti s grafikou a AI dvě situace:

  • Právo klienta na vzniklou kreativu

U promptování vizuálu automaticky autorské právo na obrázek nevzniká. Platí, že všechny vzniklé vizuály jsou k dispozici pro kohokoliv, kdo si je bude schopný v moři vygenerovaných vizuálů najít. Proto je nutné s tímto počítat a obrázek dále upravit. Autorství totiž vzniká právě na každou danou úpravu. Jakmile tedy proběhne modifikace či vypromptovanou věc použijeme do koláže, tak na grafiku v tomto daném stavu už právo máme.

  • Právo firem generovat AI obsah

OpenAI nebo Midjourney učily své modely z webu. To znamená z materiálů a duševního vlastnictví někoho jiného. To je problematické a EU na to dle Petry Dolejšové bude reagovat zákazem těchto platforem a povolením pouze algoritmů naučených na licencovaném balíčku dat. S tím je také potřeba počítat a připravit se na případný dočasný propad v objemu generovaných dat.

🔮 Jak se bude s kreativou pracovat v budoucnosti?

Velmi pravděpodobně ještě než vyjde tento článek Runway vydá aktualizaci bořící bariéru čtyř sekundových videí. Video a film obecně prochází velkými změnami. Scénáře budou díky schopnosti AI analyzovat obrovskou porci scénářů lépe napsané. AI zrychlí a zlepší postprodukci filmů, zkvalitní vizuální efekty a případně dogeneruje některé části kompozice či celé scény.

Kam se může posunout AI grafika

V grafice očekávám přizpůsobení AI generativních modelů potřebě grafiků generovat specifické scény a objekty. Např. možnost vložit lidem do rukou klientův produkt, udržet podobu aktérů napříč obrázky nebo kombinovat reálnou fotku s promptem.

V menší míře se to již děje. Midjourney má funkci pro úpravu vybrané části scény či udržení podoby promptované osoby dle vzorového obrázku. V Effectixu právě teď testujeme generování HTML5 animovaných/interaktivních bannerů pomocí Claude AI. To může být zásadní krok vpřed, vzhledem k limitovanými možnostem Google Web Designeru a hlavně velké časové náročnosti této práce.

Dogenerovávání pozadí za produkty je už teď na vysoké úrovni. Pomocníky při vytváření brand manuálu nebo barevné palety se to na internetu jen hemží. Vzniká generování fungujících 3D modelů do počítačových her. A to vše vydavatelé softwaru krok po kroku vkládají do svých produktů tak, aby měl designér v ruce ultimátní kreativní nástroj.

Game changer ve zvukových efektech

Co se týče zvuku, ve firmě si s kolegy denně vytváříme vtipné skladby, jako např. rap o těžké práci PPCčkaře nebo country baladu o deadlinech. Je možné vytvářet sound efekty a voiceovery. To se opět hodí při editaci videí, správě soc. sítí nebo vývoji her.

✍️ AI se v Effectixu stalo běžnou součástí workflow

Umělá inteligence zlepšuje konkrétní činnosti a dává do rukou nástroje (Intelligence Amplification). Kreativní týmy by tyto nástroje měly studovat, protože se naučí chápat kontext jejich vývoje. Dřív nebo později dostaneme do rukou komplexní programy, které budou tyto specifické vylepšováky sjednocovat na jedno místo. Ty nejvíc pokrokové pomocníky si však člověk bude muset vyhledat a zapojit do workflow sám.

AI se proto stala běžnou součástí workflow našich specialistů. Když je jí člověk obklopený každý den, není těžké odhadnout další vývoj.

🎨 Co čeká kreativu?

Na jedné straně budou důležité teoretické znalosti a porozumění dané specializaci tak, aby kreativec dokázal výstupy z AI správně chápat a aplikovat. 

Na straně druhé bude praxe, experiment a testování workflows. To znamená vytváření originálních přístupů a procesů, které se budou na trhu prostřídávat a soutěžit mezi sebou a které vždy dočasně nahradí high-end software. Na místě je i pamatovat na vznik nových kreativních pozic, např. tvůrce výtvarných stylů pro databáze, ze kterých se „nakrmí“ AI schopné zaštítit velký projekt vytvořenou vizualitou (film, herní průmysl).

 

Budoucnost práce kreativce se tedy odliší od té současné větším důrazem na adaptibilitu, teoretické znalosti a experiment. AI není všemocná, ale je to nezbytný pomocník. Pomocník, bez kterého se neobejdeme.

Zajímá vás více článků ze světa AI? Podívejte se na Shrnutí případovky AI Overviews.

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět o tématu více? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Matyáš Tošovský
Graphic Designer

+420 776 301 293
matyas.tosovsky@effectix.com

Více o Matyáši

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl