Ahrefs: Najděte nová klíčová slova díky konkurenci
Pokud podnikáte, určitě už jste si zmapovali konkurenci v rámci svého odvětví nebo podle své lokality. Je ale tato konkurence stejná jako ta organická? Bohužel to tak úplně neplatí. Manuálně lze konkurenci zjistit díky zadání klíčového slova spojeného s vaším podnikáním do Googlu a analyzovat značky, které se nachází nad vámi. Pokud se však na to chcete podívat o něco sofistikovaněji a máte k dispozici nástroj Ahrefs, máme pro vás návod, díky kterému můžete nejen zjistit, jaká je vaše organická konkurence, ale také to, jaká klíčové slova jsou pro vás důležitá.
Určete si organické konkurenty
Začneme určením si hlavních organických konkurentů. Po přihlášení do Ahrefs klikněte v horním MENU na Site Explorer a vložte název své domény. Po otevření se vám zobrazí hlavní dashboard. Pokud Ahrefs využíváte, určitě ho znáte. Aktuálně nás však bude zajímat funkce, kterou najdete v levém MENU v kategorii Organic search – je to Organic competitors.
Hned nahoře se vám zobrazí 5 automaticky přiřazených konkurentů na základě podobnosti klíčových slov, na která se v SERP umisťujete. Zároveň díky barevným bodům vidíte jejich nárůst/pokles za poslední rok. Případně si časové rozmezí můžete nastavit manuálně. Čím je vybraná značka výš, tím má větší návštěvnost a čím je více vpravo, umisťuje se na tolik klíčových slov více.
Grafické zobrazení je zajímavé, ale přesná data si můžete prohlédnout o kousek níž. Tam uvidíte tabulku s větším počtem organických konkurentů i s definovanými údaji, na základě kterých byli vybráni.
Zajímavé je také grafické rozlišení, tzv. Keyworld overlap, kde vidíte graf složený ze tří barev – modré, žluté a fialové.
Žlutá barva – unikátní klíčové slovo vašeho webu (cílového webu).
Modrá barva – unikátní klíčové slovo konkurence.
Fialová barva – shoda klíčových slov, na která se umisťujete vy i váš konkurent.
Abyste si našli nejvhodnější konkurenty, zaměřte se primárně na počet stejných klíčových slov mezi vámi a konkurenty (Common keywords), na celkový počet klíčových slov konkurence (Competitor’s keywords), na která se umisťují nebo na průměrnou roční návštěvnost (Traffic). Za zmínku stojí také velikost Domain ratingu (DR) a zda web roste, nebo klesá (Change).
Jakmile si na základě výše uvedených podmínek vyberete 3-4 konkurenty, jejichž produkty nebo obsah na webu by mohl tvořit vaši organickou online konkurenci, jste připraveni na další krok.
Chybějící organická klíčová slova najdete díky funkci Content gap
Díky funkci Organic competitor jste si kromě konkurence našli i klíčová slova, která máte s konkurencí podobná. Díky funkci Content gap si zase dokážete vyhledat slova, na která se umisťují vaši organičtí konkurenti, ale vy ještě ne. Kde ji najdete? Nachází se hned pod předchozí funkcí v levém MENU, pod kategorií Organic Search.
Ve funkci si můžete nastavit od 2 do 10 konkurentů – nezapomeňte však úplně dole v tabulce doplnit svůj web. Po potvrzení se vám vygenerují klíčová slova, na která se zobrazuje alespoň jeden konkurent, ale vaše značka zatím ne.
S klíčovými slovy se dá dále pracovat tak, abyste získali co nejrelevantnější výsledky. A to díky zajímavým filtrům, které najdete hned na začátku výběru KW.
Pojďme se na ně podívat blíž:
- Pokud se náhodou stane, že nejste spokojeni s výsledky klíčových slov, na jeden klik si můžete změnit konkurenta/konkurenty, a to po stisknutí tlačítka 3 targets vs. (vaše značka) - hned první tlačítko ve výběru filtrů.
- Také si můžete vyfiltrovat překrytí klíčových slov po kliknutí na tlačítko All intersections. To znamená, že dokážete vybrat klíčová slova, která se umísťují u jednoho, dvou až x konkurentů – tedy výsledky budou pro vás relevantnější.
- Dále si můžete nastavit minimální či maximální průměrnou měsíční vyhledávanost klíčového slova, konkurenceschopnost klíčového slova či z kolika slov se má skládat daná fráze, která vás zajímá.
- Nakonec si můžete vyfiltrovat klíčová slova či fráze, u kterých chcete, či nechcete, aby se umisťovaly ve výběru klíčových slov. Filtr je skvělý, pokud se v sortimentu konkurenta nacházejí i produkty, které vaše značka nenabízí.
Analýzu Content GAP lze využít i při hledání nápadů na psaní blogových článků. Jak? Můžete si vybrat URL adresy s blogovými podstránkami konkurentů – klidně i cizojazyčných, ale jazyk konkurentů se samozřejmě musí shodovat. Následně uvidíte, na jaká KW se zobrazuje díky blogu konkurent. V analýze content gap nemusí být vždy uváděn váš web, funguje i jako porovnávač.
Doufáme, že jste si díky návodu našli téma či nová klíčová slova, která můžete použít pro lepší SEO optimalizaci vašeho webu. Pokud vás téma Ahrefsu zaujalo, máme pro vás dobrou zprávu. Brzy přibudou nové články, kde si projdeme další zajímavé funkce, které nástroj nabízí.